Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

Kickboxing počesku

pokračování Jaké jsou české aerobiky? aneb tipy a triky nejen pro instruktory

Nejlepší asi bude začít doporučením, které bude nejspíš kámenem úrazu českého cardio kickboxingu.

 

TIP neučte kickboxové hodiny, pokud na to nemáte diplom
 

 

Špetka profesionality

Já vím, že Česká republika má omezené vzdělání (viz. dole), co se týče kickboxingu, ale to neznamená, že s malým množstvím informací budu nutit studenty, aby kopali doprava a doleva a sama nebudu pořádně vědět proč.
Každý instruktor bude určitě souhlasit, že po workshopu jógy nebo Pilates si netroufne dané lekce vyučovat. Mělo by to platit i pro kickboxing. Můžeme některými základními a jednoduchými prvky obohatit hodinu aerobiku, nebo posilování, ale pasovat se na instruktora kickboxingu vyžaduje hlubší znalosti a praxi.

V jednoduchosti je síla

Kickboxing se stal populární díky jednoduchým pohybům, které zároveň (a narozdíl od klasického aerobiku) s aerobní činností posilují svaly celého těla. Když jako instruktor vyrobím hodinu ve stylu aerobiku, že pohyby nastrkám do bloků a bloky do choreografie, docílím toho, že studenti místo toho, aby se soustředily na správný pohyb, se budou akorát snažit chytnout choreografii a kopat a boxovat budou špatně, takže sice dostanou dávku aerobiku, ale bez toho, kvůli čemu na kickboxing přišli.

 

TIP dělejte zajímavé, ale jednoduché kombinace, aby je všichni cvičenci provedli správně
 

Česká skákaná

Nejdřív jsem článek chtěla nazvat česká skákaná, protože někteří instruktoři si myslí, že skákat a hopsat 45 minut je kickboxing. Proč nepřidat švihadlo a poskoky, ale v rámci dodržení, všem instruktorům známých, pravidel pro limitování high pohybů? Správně provedený side kick, roundhouse kick nebo obyčejný squat nám vydá víc kalorií, než pár hopsanců a ještě si vytvarujeme pozadí.

 

TIP více kopů místo skákání
 

Kickboxové tanečky

Názory na používání aerobikových prvků (grapevine, leg curl) v hodině kickboxingu se liší. Já sama jsem proti, když kickboxing, tak kickboxing. Kombinace grapevine - knee strike moc bojové logiky nemá. Nemyslím, že lidi, co přijdou na hodinu kickboxingu čekají, že si zatancují.
To samé by mělo platit pro warm-up. Proč nevyužít tento čas k naučení nebo zopakování základních úderů a kopů a navození atmosféry kickboxu.

 

TIP cardio kickboxing by měl být kontrastem k hi-lo aerobikům a ne je napodobovat
 

Stylový závěr

Někdo se naopak snaží kickboxovou hodinu dotáhnout ve stylu až do konce, tak, že i posilování břišních svalů je "kickboxové". Např. vsedě s přítahy kolen. Nemáte na konci přece jen už dost používání hipflexorů (iliopsoas)?
Je dobré upozornit studenty, pokud jsou jejich nejoblíbenějšími hodinami kickboxing, step aerobik a spinning, aspoň jednu formu těchto hodin by měli nahradit něčím jiným (bez zvedání kolen) kvůli přetěžování hipflexorů. Aneb všeho moc škodí.

 

TIP nezapomenout strečovat hipflexory a přední stranu stehen
 

Technika

Technika souvisí také s rychlostí hudby. Čím je hudba rychlejší, tím je větší nemožnost provést pohyb správně a naopak větší možnost poranění.
Byla jsem na jedné hodně plné hodině, ale moc jsem si nezacvičila. Za prvé jsem neměla moc místa a za druhé s hrůzou jsou pozorovala dívky přede mnou a čekala, že si natrhnou sval, s jakou vervou kopali, ó a jak vysoko.
Určitě kontrola cvičenců je na místě a soustředění se na správnou techniku. Vysvětlujte lidem, co dělají, kam kopou a proč (schovej se, miř do nosu, kopni ho do boku ....) Ono je těžké kopat jen tak do vzduchu a ještě k tomu nemít představu, co který úder znamená. To pak vypadá jako špatný fotbal.

Já poprvé pochopila, co dělám při hodině kickboxu díky Debbie v Arizoně, která využila některého ze studentů a dělala mu na chvíli protivníka a my všichni krásně názorně pochopili, k čemu nám ta kombinace je právě dobrá a taky se tím výborně bavili. Metodu Debbie jsem později do svých hodin samozřejmě včlenila.

 

TIP každý student by měl provádět kopy v jeho přirozeném rozsahu flexibility a nesnažit se kopat vysoko, dejte lidem možnost výběru a ukažte více možností pro daný pohyb
 

Vzdělávání

Diplomy cardio kickboxu nabízí v Wellness Evy Blahušové v Praze a také SAFA Zory Czoborové v Bratislavě.
Pro další klikněte na školy v zahraničí.

V sekci kickboxing najdete slovník úderů a kopů a hlavně užitečné odkazy na další organizace věnující se cardio kickboxu.

Choďte aspoň občas na opravdové tréninky kickboxu nebo jiného bojového umění s profesionály. Lépe pochopíte logiku boje a hlavně vypilujete techniku.

A nezapomenout, že cardio kickboxing (aerobic) se od klasického bojového umění se přece jenom liší: nedoporučené cviky JITKA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 2.10.2001