Ne všechny snídaňové cereálie jsou výživné # Balet se stane nejspíš další aerobikovou módou # Efedra pod mikroskopem # Proč je Crunch úspěšný # ACE uveřejnila 6 největších fitness mýtů # P+5E+3H = kvocient vašeho štěstí # 10 důvodů proč by senioři měli cvičit # Užitek ze strečinku před cvičením nebyl zatím dokázán # 10 “nejtlustších” měst Ameriky # PARTY SURVIVAL STRATEGY aneb jak přežít vánoční hodování # Nejlepší fitness dárky # Věnujte pozornost lýtkům # Core trénink # Aerobikové trendy II # Voda, voda, voda # Jak na step aerobic bez rizika # Kolik kalorií spálíme? # Jak na kickboxing aerobic bez rizika # Jak na spinning bez rizika # Které ryby nejíst v těhotenství # Nové trendy v aerobiku # Potraviny pro dlouhověkost # Aby záda nebolela # Držení těla, Zjišťování procent tuku, Trénink specifického sportu # Etiketa ve fitness? Co komu vadí? # Co není pravda o rakovině a jiných onemocněních

Choice Magazine, May 2003- Ne všechny snídaňové cereálie jsou výživné

Výsledky testu 10 nejlépe prodávaných cereálií: (seřazeno podle nejlepších podílů obratů prodeje)

SANITARIUM Weet-Bix - doporučeno
KELLOGG'S Nutri-Grain - palec dolů
KELLOGG'S Corn Flakes - palec dolů
KELLOGG'S Coco Pops - palec dolů
KELLOGG'S Just Right - OK, ale je lepší výběr
UNCLE TOBYS Flakes Plus - OK, ale je lepší výběr
KELLOGG'S Sultana Bran - doporučeno
KELLOGG'S Special K - OK, ale je lepší výběr
KELLOGG'S Rice Bubbles - palec dolů
UNCLE TOBYS Vita Brits - doporučeno

Z nabízených cereálií pro děti vyšla z testu dobře jen jedna možnost: Sanitarium Honey Weets.

Australská asociace spotřebitelů v květnu 2003 analyzovala 188 snídaňových cereálií, z nichž 65 bylo uznáno za přijatelné, co se soli, tuku, karbohydrátů, cukru a obsažené vlákniny týče. Ostatních 50 bylo označených jako "OK", ale se smutným zjištěním, že právě kornflaky pro děti byly většinou naložené cukrem, vysoce zpracované a chatrné na vlákninu.

Množství studií poukazuje na fakt, že děti, které vynechají snídani mají větší náběh k tloušťce než ty, které snídají. A existují také doklady, že snídaně zvyšuje u dětí schopnost učení. V březnu 2003, během 43. konference American Heart Association byla podána zpráva, že návyk snídat ovlivňuje výskyt obezity a diabetes u mladých lidí. Lidé, kteří pravidelně snídají mají o 35%-50% nižší pravděpodobnost výskytu obezity a diabetes. Ale pokud snídaně není zdravá (tzn. nedostatek vlákniny, rafinované cereálie), potom také žádné snížení rizika obezity či diabets nenastane.

Z deseti nejvíce prodávaných cereálií jen tři dostaly dobré ohodnocení jako dobrá snídaně. Čtyři nebyly doporučeny pro pravidelnou snídani a tři byly označeny jako "OK", ale s poznámkou, že si můžeme vybrat lépe.

Přestože děti nepotřebují tolik vlákniny jako dospělí, stále se doporučují nabídky s vysokým či průměrným množstvím vlákniny a ne příliš tuku, cukru a soli. Všechny dětské cereálie obsahovaly příliš cukru a/nebo příliš málo vlákniny na to, aby mohly být doporučeny pro každodenní konzumaci. A většina značek kornflaků a rýžových bublin jsou nízké na vlákninu s vysokým obsahem soli.

I když ovesná kaše nebyla uvedena ve výsledcích snídaňového stolu, je to výborná volba jak pro dospělé, tak pro děti.

nahoru

www.ihrsa.org - Balet se stane nejspíš další aerobikovou módou

Trénink baletu New York City (The New York City Ballet) je jedinečný, zábavný a efektivní. Což se mohli přesvědčit návštěvníci posledních mezinárodních fitness kongresů, např. FILEX 2003. Tréninkové hodiny New York City Ballet začínají figurovat v některých předních amerických fitness klubech.

Systém podle Kate Solmssen, manažerky the New York City Ballet, je založený na choreografii elitního baletu, ale je zjednodušený. "Je zde určitý styl pro paže a vrchní tělo, a elegance a držení těla, když lidé vidí tanečníka na ulici a to je to, za čím většina jde."

The New York City Ballet Workout začal nabízet veřejné hodiny s baletním pojetím v roce 1997. Hodiny jsou zaměřené na posilování, na rozdíl od skupinového tance a při tréninku se bere v úvahu, že studenti nemají vždy příležitost používat pomůcky jako například barre. Nicméně, cvičení má taneční kořeny. Hodina může obsahovat i 25 kombinací vycházejících ze známých baletních prvků.

Solmssen poznamenává: "Uspokojení z tréninku je zvýšeno cvičením při civilizovaných smyčcích Mozarta a Bacha, raději než při bušení plebejského rocku."

nahoru

jama.ama-assn.org - Efedra pod mikroskopem

Smrt zdravého 23letého basebalového hráče v únoru 2003 zaostřila pozornost na nebezpečí potravních doplňků obsahujících efedru.
Mladý muž zemřel na úžeh během tréninku a vyšetřovatel potvrdil, že právě efedra měla podíl na jeho smrti.

Vědci přezkoumali 530 článků (včetně nepublikovaných i cizojazyčných) ve snaze posoudit účinnost a bezpečnost efedry a efedrinu při atletických výkonech a při snižování váhy. Zpráva, která byla vydaná v JAMA (Journal of the American Medical Association) našla jasné důkazy potvrzující prohlášení, že efedra a efedrin zvyšují riziko vážnejších zdravotních problémů.

Revize ukázala, že zatímco efedrin a efedra podporují krátkodobé snížení hmotnosti (maximálně 6 měsíců), rovněž zvyšují riziko psychiatrických, autonomních nebo gastrointestinálních symptomů a bušení srdce. Nebyly shledány důkazy o tom, že by jejich užívání zvýšilo atletický výkon či snížilo hmotnost dlouhodobě.

Journal of the American Medical Association (JAMA), March 26, 2003

nahoru

www.crunch.com - Proč je Crunch úspěšný

Crunch nedělá nic, co by žádné jiné fitness centrum nezvládlo, přesto se z neznámého aerobikového studia v New Yorku rozrostl ve známou síť dvaceti klubů po celých USA.

Největší podíl na úspěchu má Crunch v novátorském přístupu skupinového fitness programu. Posuďte sami nabídku aerobikových hodin:

Firefighter Training
Trénink hasičů. Instruktorem je opravdový hasič, oblečený v plné výzbroji. Hodina simuluje hasičské úkoly, včetně používání výbavy, nasilím otevírání dveří, zdolávání schodů s hadicí, šplhání po žebříku, nošení raněných do bezpečí. Hasičské nářadí jako hadice, mlaty a figurýny jsou používány zároveň s klubovým vybavením stepů, činek a švihadel.

Gospel Moves
Nedělní ranní hodina s evangelickým pěveckým sborem trvá hodinu a obsahuje warm up, 30 minutový aerobní blok na živou gospelovou hudbu, následuje cool down, stretching a posilování břicha. Sbor je sestaven ze členů skutečných kostelních sborů.

Abs, thighs and Gossip
Břicho, stehna a klepy. Instruktor této hodiny je transvestita, který učí v ženských šatech, platinovou parukou a teniskama na platformě. Pracuje pro Crunch už mnoho let a je se svými aerobiky velmi populární po celé zemi.

Brodway Dance Series
Účastníci mají možnost se naučit čísla z choreografií nejvetších Broadwayských hitů.

Circus Sports
Cirkusový trénink. Hodina zahrnuje skutečnou vysutou hrazdu, partnerskou akrobacii a je propagovaná tím, že vám dá břišní svaly akrobata, triceps gymnasty a záda artisty! Lekce je založená na cirkusovém fitness programu, který byl předtím učen jen v cirkusových školách.

Cycle Karaoke
Účastníci začínají spinning hodinu tím, že si vyberou jejich oblíbenou dance, disco nebo Motown melodii a když jejich písnička hraje, zpívají.

Cardio Strip Tease
Inspirováno exotickým tancem striptérů, tato hodinu trvající lekce láká na zvyšování sexuální energie a sebevědomí skrze pohyb. Studenti se učí umění přijít na scénu, chození, otáčení, ohýbání, kroužení, řeč těla, flirtování a pózování. Posledních 25 minut hodiny účastníci předvedou striptýz na choreografii.

seznam ostatních lekcí najdete přímo na stránce Crunch

nahoru

www.acefitness.org
ACE uveřejnila 6 největších fitness mýtů:

 1. Ženám, které zvedají činky, naskočí velké svaly
 2. Je možné redukovat specifické místo
 3. Když to nebolí, necvičíte pořádně
 4. Cvičení vyžaduje spoustu času
 5. Pokud cvičíte, můžete jíst, co chcete
 6. Však ono se najde nějaké zázračné rychlořešení

 

10 mýtů o cvičení z roku 2000 se dočtete zde

nahoru

healthscout.com/ - P+5E+3H = kvocient vašeho štěstí

Formulí P + 5E + 3H si můžete vypočítat, jak jste šťastní. Tato matematická věta vznikla díky páru britských vědců, kteří testovali 1000 lidí pro společnost volného času, aby zjistili, co dělá lidi šťastnými.

Odborníci vypočítali účastníkům testu kvocient štěstí přezkoumáním jejich odpovědí na řadu jednoduchých otázek o jejich vlastních osobnostech, postojích a situacích. Každé osobě vyšlo některé číslo ze 100. Čím vyšší číslo, tím šťastnější člověk.

Výsledky také ukázaly, že názor na pocit štěstí se u žen a mužů liší. Zatímco sluneční světlo, rodina a úbytek váhy jsou důležité pro ženy, u mužů skórovaly vysoko milostné dobrodružství, sex, záliby a vítězství oblíbených sportovních týmů.

nahoru

American Council on Exercises
10 důvodů proč by senioři měli cvičit

 1. zvýšení hustoty kostí a zamezení osteoporózy

 2. udržení si nezávislosti a zvýšení schopnosti zvládnutí běžných denních aktivit

 3. zvýšení svalové hmotnosti a metabolismu, což může přispět k usměrňování tělesného tuku

 4. udržení rovnováhy a zlepšení reflexů, což zmenšuje riziko pádů a zlepšuje koordinaci

 5. vytvoření pocitu sociální příslušnosti díky společenskému kontaktu

 6. zlepšení funkce plic, která s věkem oslabuje (cvičení snižuje míru degenerace obratlů a zvyšuje pevnost hrudního koše, která zlepšuje funkci plic)

 7. zvednutí nálady, snížení výskytu depresí a zvýšení sebedůvěry

 8. pomoc diabetikům bez závislosti na inzulinu regulací hladiny krevní glukózy

 9. zlepšení flexibility, rozsahu kloubního pohybu, funkčních činností a krevní cirkulace

 10. zlepšení kardiovaskulární síly, která pomáhá udržet zdravé srdce a kardiovaskulární systém a tím snížení rizika srdečního onemocnění

nahoru

British Medical Journal - http://bmj.com
Užitek ze strečinku před cvičením nebyl zatím dokázán

Studie provedená výzkumnými pracovníky na "University of Sydney", vedená docentem Robem D Herbertem a fyzioterapeutem Michaelem Gabrielem tvrdí, že strečink před zahájením fyzické aktivity nemá vliv na zabránění úrazu nebo poranění či rozbolavění svalů.

Tým odborníků přezkoumal hodnověrné studie, které byly publikovány v letech 1966 - 2000 a nemohl najít žádný vědecký důkaz, který by podpořil teorii prospěchu strečinku před cvičením. Bylo zjištěno, že prospěch strečinku je tak nepatrný, že odborníci vypočítali ze zjištěných informací, že průměrný člověk by musel strečovat 23 let, aby předešel jedinému zranění. Vycházeli např. z analýzy provedené na brancích absolvujících vojenský trénink.

Nicméně nevylučují eventuální prospěch ze strečinku. Flexibilita, jak známo, usnadňuje pohyb, zvyšuje cirkulaci a rozpětí pohybu u všech populačních skupin a napomáha předcházení padům a kyčelních fraktur u starších lidí.

Sami autoři tvrdí, že jejich tvrzení potřebuje testování. Do dnešní doby například ještě stále nebyl proveden dostatečný a systematický výzkum, který by určil efekt strečinku na sportovní výkon.

nahoru

www.mensfitness.com
10 “nejtlustších” měst Ameriky

pro rok 2002 dle časopisu Men's Fitness

Již čtvrtý rok za sebou časopis Men´s Fitness vyhodnocuje nejvíce „zavalitá“ města Spojených států Amerických. Již podruhé za sebou tuto „soutěž“ vyhrál Houston, Texas. Takže, pokud chcete strávit sportovní dovolenou v Americe, tomuto městu se raději vyhněte. Pro vás, co rádi běháte, je to také špatné v Chicago, Detroit, Philadelphia a Dallas. Správná fitness pětka Ameriky je Colorado Springs, Denver, San Diego, Seattle a San Francisco.

Nejtlustší města USA:
1. Houston, TX
2. Chicago, IL
3. Detroit, MI
4. Philadelphia, PA
5. Dallas, TX
6. Columbus, OH
7. San Antonio, TX
8. Fort Worth, TX
9. St. Louis, MO
10. Indianapolis, IN

Top Fitness města USA:
1. Colorado Springs, CO
2. Denver, CO
3. San Diego, CA
4. Seattle, WA
5. San Francisco, CA
6. Virginia Beach, VA
7. Honolulu, HI
8. Sacramento, CA
9. Albuquerque, NM
10. Boston, MA

Californie se třemi městy v pořadí dokazuje, že je nejštíhlejším státem USA a přívlastek kolébka Fitness mu stále patří.

Podle čeho byla města hodnocena?

Časopis Men´s Fitness hodnotil 50 největších měst USA v období od července 2001 do září 2001. Města byla hodnocena v 16 kategoriích, které se zkoumaly v každém z vybraných měst.

Města byla roztříděna dle indikátorů, rizikových faktorů a ostatních faktorů působících na fitness, obezitu a zdraví. Příklady z 16 kategorií zahrnují podíl měst na sportu, kouření obyvatel, pití alkoholu, kvalitu vody a ovzduší, délku dojíždění za prací a za zábavou, přístupnost a množství parků, otevřených prostor a procento obyvatelstva s nadváhou.

Překlad:MáCA

nahoru

www.body-basics.com
PARTY SURVIVAL STRATEGY aneb jak přežít vánoční hodování

 1. Všechny návštevy a oslavy si zapište do kalendáře

 2. Ještě před akcí se rozhodněte kolik toho budete jíst a rozhodnutí také zapište do kalendáře.

 3. Jeden nebo dva dny před “akcí” snižte příjem kalorií nebo aspoň omezte příjem tuku a “schovejte” si tak nějaké kalorie na party.

 4. Během dne, kdy budete hodovat, jezte pouze lehká a nízkotučná jídla.

 5. Na párty si vezměte maximálně 2 kousky od každého druhu občerstvení, které chcete mít na svém talíři.

 6. Čekejte 20 minut, než si půjdete vzít další porci. Pak si vezměte pouze 1-2 nejoblíbenější kousky.

 7. Jezte pomalu a soustřeďte se na chuť a vůni jídla.

 8. Přípravte si nějaké zajímavé téma k rozhovoru.

 9. Věnujte se okolní společnosti a nikdy nestůjte nebo nesedejte hned vedle jídla.

Překlad:MáCA
z mailing listu NAFC (Certifications and Continuing Education)

nahoru

http://exercise.about.com
Nejlepší fitness dárky

Vybrat dárek pro vaše blízké může být docela těžké, zejména pro ty, kteří už zřejmě mají všechno. Následující seznam popisuje nejžhavější fitnessové dárky, které mohou udělat radost těm, kteří cvičit teprve začínají, i těm, kteří cvičí roky. (poznámka aerobicmanie: tipy jsou vybrané pro americký trh, ale určitě se dají použít i pro Česko)

1) Snímač tepové frekvence - náramkový počítač
Měřič srdeční frekvence je dobrý dárek pro začátečníky, kteří se chtějí zaměřit během cvičení na jeho intenzitu. A výborným dárkem pro sportovního nadšence, který chce co nejlépe využít svého cvičení. Počítač kontroluje, zda se nacházíte v limitu vámi nastavené intenzity, ukazuje vám maximální tepovou frekvenci, cvičební dobu, průměrnou tepovou frekvenci, datum a čas. Je vybaven stopkami a dokáže upomínat trénink.
About.com doporučuje počítač Polar A3.

2) Tréninkový software
Tréninkový plánovač je výborný pro začátečníky i sportovní veterány. Pomáhá vám vytvářet váš osobní tréninkový a výživový plán tak, aby odpovídal vašim cílům, termínům a oblíbeným cvičením. Můžete díky němu sledovat své pokroky, vidět, zda se přibližujete svému cíli a vylepšit váš program, pokud potřebujete. Software funguje na vašem PC nebo na Palm Pilot.
About.com doporučuje software Vivonic.

3) Reebok Core Training Board
Pokud hledáte dárek pro sportovce, co má už všechno, proč ho nepřekvapit něčím, co nečeká? Core Board je nestabilní podložka. Využívá 3-dimenzního pohybu, který se zaměřuje na rovnováhu, flexibilitu a stabilizaci. Je zde možnost tří stupňů nastavení těžkosti (začátečníci, středně pokročilí a pokročilí). Díky Core Boardu si zpevníte hluboké svaly těla a svaly trupu.

4) Balíček pro cvičení Pilates nebo jógy
Nejžhavějšími trendy jsou právě Pilates, jóga a core trénink. Balíček může obsahovat podložku pro jógu, pásek pro strečink, jógu diář a meditační CD. Můžete přidat video kazetu.

5) Mechanický Pedometer (krokoměr)
Pedometr je dalším z posledních hitů. Pedometry jsou malé aparátky, které se jednoduše ovládají, jsou levné a pomáhají vám vypočítat vzdálenost, kterou ujdete nebo uběžíte. Měří vzdálenost až do 100 mil. Jednoduše se připne k opasku a nepotřebuje baterie.
About.com doporučuje pedometer firmy Sportline.

6) Kniha
Možná knížka není právě nejvzrušivější dárek, ale dobrá knížka s programem cvičení, výživy, s obrázky a vysvětleními je dobrý nápad pro každého začátečníka. Váš blízký se naučí, jak správně trénovat, jak správně jíst a jak zůstat zdravý a fit.
About.com doporučuje Body For Life od Billa Phillipa

7) Zboží fotbalového týmu
Pokud máte doma fotbalového nebo hokejového fanouška určitě uvítá týmovou kšiltovku, tričko, helmu apod.

8) Fitness časopisy
A co takhle předplatit někomu sportovní časopis? Váš blízký tak bude mít rok postaráno o nové informace z oblasti, která ho zajímá.

9) Péče o tělo
Dobře, to není právě to, co přímo souvisí se cvičením, ale nezapomeňte, že fitness se týká jak těla tak duše. Proč neobdarovat vaše blízké koupelovou solí, olejem, peelingem .... nebo rovnou předplacením návštěvy lázní. Pomozte jim odreagovat se a zbavit se stresu díky nekonečnému množství z výběru od bublinkové koupele po masáž celého těla. Poděkují vám!

nahoru

www.latimes.com - Věnujte pozornost lýtkům

od Karen Voight

Ty pravé základy vašeho těla spočívají ve skupině svalů spodní nohy - lýtka. Tyto svaly kontrolují způsob, kterým se vaše kotníky, chodidla a palce pohybují, kdykoliv kráčíte, skáčete, běháte a chodíte do nebo ze schodů. (Takové vzájemné působení je podobné třeba tomu, jak předloktí kontroluje pohyby zápěstí a prstů.)

Lýtka, zadní svaly, jsou daleko větší, než svaly vepředu nebo na boku spodní nohy. Lýtka musí být dostatečně silná, aby mohla zvednout váhu vašeho těla na špičky nebo mohla celé tělo tlačit dopředu (např. u výpadu) nebo nahoru (při výskoku).

Naopak, boční a přední svaly spodní nohy jsou menší, protože jejich úkol je daleko víc komplikovaný a ne tak těžký, co se hmotnosti týče (zpomalení nášlapu, ohýbání a kroužení kotníku tak, aby tělo zůstalo stabilní při chůzi po nerovném terénu).

Většina aktivních lidí ví, jak rozhodující je mít pevná lýtka. Ale stejně tak jako se všemi částmi vašeho těla, nesmíte zapomenout, že pevné svaly musí být pružné, aby mohly pracovat správně. Lýtkům by měl být umožněn široký rozsah pohybu bez napětí nebo ztuhlosti, které by bránily jejich provedení.
Vedlo toho, stažená nepružná lýtka mohou být potrestána namožením nebo natržením svalu.

Karen Voight doporučuje následující dva cviky pro zmírnění možnosti zranění a zlepšení jakékoliv sportovní aktivity:

Výpon na špičce: přeneste váhu těla na jednu nohu, přidržujte se rukou pevného povrchu. Prsty u nohou v botě rozprostřete a nechte je celou dobu uvolněné. Pomalu zvedejte patu tím, že stahujete svaly lýtka. Dávejte pozor na to, aby váha byla rovnoměrně rozdělena na bříšku chodidla a ne do strany. Pak patu vraťte na zem. Zvedejte se 2 sekundy, zastavte se na vrcholu pohybu a zase se 2 sekundy vracejte dolů. Proveďte 8 pomalých opakování, zvyšte tempo a přidejte 12 rychlých opakování. Ujistěte se, že kotník se nevytáčí ven.
Jakmile budou vaše lýtka pevnější, můžete si přidat do ruky až pětikilovou činku. Po každým setu proveďte následující protažení. Po skončení opakujte oba cviky pro druhou nohy.

Streč lýtka: začněte opět přidržováním se pevného povrchu pro udržení rovnováhy. Krok dozadu a zadní nohu natáhněte. Pokrčte přední koleno a držte zadní nohu nataženou. Obě paty jsou na zemi. Nohy musí být dostatečně daleko od sebe, aby se zadní noha, ohnutá v kotníku, mohla naklonit dopředu. Zatněte svaly okolo holenní kosti, jako kdybyste chtěli zvednout palec ze země. Váha je rovnoměrně rozprostřena na obou hranách vašeho chodidla. Vydržte v této pozici se třemi hlubokými výdechy a nádechy.

Provedení těchto dvou cviků současně je daleko efektivnější, než je provádět samostatně.

nahoru

www.winninghabits.com - Core trénink

Strong to the Core, Judi Sheppard Missett

Core training je žhavým trendem ve fitness a obrovský krok k prevenci úrazů, dobrému držení těla a účinnějšímu dennímu pohybu.

Podle většiny definic, mezi svaly jádra (core) patří břišní a pánevní svaly, ale hodně trenérů přidává do core tréninku i cviky pro spodní i vrchní záda a ramena.

Je zde mylná představa, že cviky na břicho patří do core tréninku. Rozdíl je ve stabilizaci oproti síle. Cviky na břicho jsou určeny ke zvýšení svalové síly zatímco core trénink je určen ke stabilizaci trupu. Právě proto mohutné břišní svaly nemusí znamenat správné držení těla.

Teorie je velmi jednoduchá: části těla fungují společně, ne nezávisle, a tak by se k tomu mělo přistupovat i při tréninku.

Efektivní core program začíná s dobrým postavením. Jednotlivci se učí najít neutrální polohu, která zachovává neutrální zakřivení páteře. Toho dosáhneme, pokud uši, ramena, boky, kolena a kotníky jsou v jedné linii a břišní svaly jsou stažené.

Odtud studenti mohou začít se cviky, při kterých pohybují končetinami. Mohou použít činky nebo jiné náčiní, zatímco udržují stabilní trup.

Populární metodou pro core trénink jsou cviky založené na Pilates, která zlepšuje sílu, rovnováhu, flexibilitu, koordinaci a uvědomování si těla. Tato technika zdůrazňuje správné dýchání, správné držení těla a silné soustředění. Zahrnuje specifické a posloupné pohyby, které vycházejí z jádra břišních svalů a používají zádové svaly ke stabilizaci trupu tak, aby se končetiny mohly volně pohybovat.

Studenti jsou vedeni k soustředění a kontrole, plynulosti pohybu, preciznosti a centrování těla.

nahoru

www.findarticles.com - Aerobikové trendy II

Poslední trendy aerobikových sálů určitě najdete na 92. ulici v NYC ve studiu Y. Tady je něco z jejich nabídky:

Capoeira: brazilská forma umění, která kombinuje taneční elementy, bojové umění a gymnastiku k dosažení aerobikového cvičení s celkovým posílením svalů, které zvyšuje sílu, hbitost a koordinaci. Toto umění bylo vytvořeno před stovky lety Africkými otroky na brazilských plantážích. Capoeira je vlastně hrůzu nahánějící bojové umění, které je kamuflováno tancem. Pány nenapadlo, že tancující otroci prováděli bojové umění a připravovali se tím na boj.

Middle Eastern cvičení: aerobikové cvičení, které kombinuje prvky tureckého a egyptského břišního tance, které posiluje boky, zadek stehna a břicho. Instruktor Oreet Jehassi tvrdí, že tohle cvičení je pro ty, kteří si chtějí vybudovat sebevědomí a vyjádřit svou smyslnost.

Latin Low-Impact: zábava a velmi intenzivní aerobikové cvičení za zvuků a rytmů latinských tanců. Mix vášnivých pohybů salsy a sexy pohybů samby.

Tai Chi Chuan nebo Tai Chi: meditativní cvičení pomalých pohybů vytvořené pro relaxaci a sebeobranu. Klasické západní cvičení se soustředí na velké svalové skupiny, ale v Tai Chi Chuan jsou to vazy, klouby a hluboké malé svaly, které spojují klouby. Je to velmi odlišný styl, jak používat své tělo, proto se studenti musí "přeučit" umění pohybu.

QiGong: disciplína používající pohyb, dýchání a koncentraci má své kořeny v tradiční čínské medicíně. Cvičení se snaží stimulovat "chi" (základní živou sílu těla) s cílem posílit a uvést do rovnováhy tělové orgány.

Kundalini jóga: energická forma jógy, která se soustředí na dechové techniky.

nahoru

www.cooperaerobics.com - Voda, voda, voda

"Pijte více vody" není jen pouhá fráze. Dostatečné pití čisté vody je sice obyčejným, ale důležitým krokem k dosažení optimálního zdraví a maximální energie.

Tady jsou některé prospěšné funkce vody:

 • Reguluje všechny buněčné procesy a chemické reakce.
 • Napomáhá trávení a vstřebávání jídla a živin.
 • Transportuje živiny a kyslík.
 • Vylučuje odpadní látky.
 • Pomáhá udržovat správnou činnost střev a předejití zácpě.
 • Je nápomocná při tvorbě nových tkání.
 • Promazává klouby v těle.
 • Udržuje normální teplotu těla. Úbytek vody pocením ochlazuje tělo a zabraňuje narůstání vnitřní teploty (dehydratace)
 • Přispívá ke správné činnosti enzymů.
 • Přispívá ke správné koncentraci elektrolytů v krvi.

  Denně pijte 6 až 8 sklenic čisté vody.

  Zaregistrujte si, že pití coly, kávy, piva nebo džusu není náhradou vody.

  Kofein a alkohol mají dehydratační efekt a snižují tělní tekutiny.

  Průměrné tělo dospělého člověka obsahuje asi 60% vody ve svalech, krvi, mozku, kostech atd.

  Lidé mohou žít týdny bez jídla, ale jen tři dny bez vody.

  5 procent úbytku vody způsobuje dehydrataci a 15-20 procent ztráty vody může být osudné. Ztráta 3 kg vody u člověka s váhou 60 kg znamená ztrátu 5% vody v těle.

  Úbytek vody, ne soli nebo sodíku, oslabuje sportovní výkon.

  Přidejte tekutiny se zvýšeným obsahem vlákniny, abyste předešli zácpě.

  Vodu ztrácíme: pocením, plícemi, tělními funkcemi, močí, stolicí a cestováním v letadle.

  Minimalizujte ztrátu vody:
  - pijte dostatečně při cestě letadlem, abyste předešli dehydrataci, neboť každou hodinu při cestě vzduchem ztrácíte přes půl litru vody.
  - zvyšte přísun tekutin v létě.

  nahoru

  reeboku.com - Jak na step aerobic bez rizika

  Nastavte si správnou výšku stepu. Pokud jste nováčci na stepu, začínejte s nejnižší možností 10 cm. Postupným zlepšováním můžete dojít k výšce až 25cm (běžná výška bedýnek je 20cm)
  Test? Nepoužívejte takovou výšku stepu, při které koleno nohy na stepu svírá méně než 90 stupňů.

  Udržujte správný postoj těla. Hlava by měla být nahoře, ramena dole a vzadu, břišní svaly mírně stažené a pánev lehce pod boky. Nezamykejte kolena a neprohýbejte se v bedrech. Při nášlapu nahoru se nenakláníme dopředu.

  Provádějte správný kontakt. Na platformu našlapujte měkce a celým chodidlem. Pokud pata visí přes okraj stepu, může dojít k poranění Achillovy šlachy. Sestupujte blízko stepu, ne více než na délku boty od bedýnky a patu nechte dotknout země. Samozřejmě pokud si kombinace žádá kroky delší od stepu (např. lunge back, repeater..), netlačte patu do země, ale dotkněte se země jen bříškem chodidla a váhu těla přeneste na přední nohu.

  Často měňte vedoucí nohu. Noha, která začíná kombinaci, přebírá většinu námahy, proto vyměňte vedoucí nohu každou minutu.

  Omezujte "repeaters" (opakování prvku). Abyste zamezili stresu noze, která podpírá, nedělejte více než 5 "repeaters" na stejnou nohu.

  Držte hybnou sílu na uzdě. Pohyby, při kterých jsou obě nohy zároveň nad zemí, či nad stepem, způsobují větší vertikální nárazovou sílu, neprovádějte je déle než minutu.

  Obměňujte pohyb paží. Pohyb paží přidávejte, jen když jste si jistí pohybem nohou. Dbejte na různost rozsahu pohybu.

  Zmírněte tempo. Rychlost hudby 118-122 BPM (úderů za minutu) nám poskytne realizovatelný stupeň intenzity i pro pokročilé studenty. Rychlost vyšší než 128 BPM ohrožuje správnou formu a techniku a může vést k poranění.

  nahoru

  reeboku.com - Kolik kalorií spálíme?

  tato čísla představují počet spálených kalorií pro osobu vážící 68 kg

   

  aktivita: kal/hod

  * Počet spálených kalorií během závisí na tom, kolik vážíte. Čím víc vážíte, tím víc kalorií spalujete.

  Počet kalorií pro svou váhu si vypočtete lehce následovně:

  dejme tomu, že vážím 60 kg: 60 kg vydělím 68 kg (60/68=0.88), tzn. že vážím 0.88 krát méně, než osoba s 68kg (které odpovídají údaje v tabulce)

  tohle výsledné číslo vynásobím počtem kalorií v tabulce u dané aktivity a získám tak počet kalorií pro svou váhu

  pokud vážím 80 kg: 80 kg vydělím 68 kg (80/68=1.176), tzn. že vážím 1.176 krát tolik co osoba s 68kg

  tohle výsledné číslo vynásobím počtem kalorií v tabulce u dané aktivity a získám tak počet kalorií pro svou váhu

  high impact aerobics 688
  low impact aerobics 585
  jízda na kole (10km/h): 240
  jízda na kole (19km/h): 410
  běh na lyžích: 700
  jogging (8.6 km/h): 740
  jogging (11.3 km/h): 920
  běh na místě: 650
  běh (16 km/h): 1280
  plavání (23 m/min): 275
  plavání (46 m/min): 500
  tenis (singles): 400
  chůze (3.22km/h): 240
  chůze (4.8 km/h): 320
  chůze (7.2 km/h): 440

  nahoru

  www.afpafitness.com - Jak na kickboxing aerobic bez rizika

 • dvě chyby kterých se vyvarovat:
  1. Přijmutí (kick)boxového trenéra, který není obeznámený se současnými standardy bezpečnosti fitness-aerobikového průmyslu. (Např. používá balistický strečink místo statického apod.)
  2. Hodina je příliš "taneční" a odchyluje se od autentických technik, právě které přispívají k odlišnosti a vzrušení. Nechcete přece vykonstruovat lekci, která není ani kickboxing ani aerobic, ale jakýsi mišmaš.

 • Činky vůbec nepřichází v úvahu protože boxerské/kickboxové techniky a bojové umění nejsou choreografie s posilováním. Jsou to údery. Jde o formu, styl, rovnováhu, rychlost, sílu a kontrolu.

 • Rozhodně nepoužívejte závaží na zápěstích či nohách. Byly používané v 70. letech k tréninku úderů a kopů a kvůli poraněním chrupavky loketních a kolenních kloubů bylo nakonec rozhodnuto, že tyto závaží jsou vhodné jen k mírné rozcvičce a jen pokud se týká maximálně běhu.

 • Na trhu jsou výborné výrobky jako např. těžké rukavice vyrobené pro fitness kickboxovou lekci. Tyto jsou přijatelné, protože zde není zapotřebí žadné modifikace pohybu (narozdíl od činek) a tím nadměrného namáhaní kloubu.

 • Žádný začátečník by neměl používat závaží dokud jeho forma a technika, stejně tak svaly nebudou odpovídat podmínkám dané rutiny.

 • Při úderech nezpevňujeme pěst, ale radějí zápěstí, paže, záda a prsní svaly. Poté správná práce ramen a boků nebo nohou zajistí maximální výsledky.

  nahoru

  www.cyberdiet.com - Jak na spinning bez rizika

 • dostavte se na hodinu s předstihem, abyste měli čas na konzultaci s instruktorem ohledně vaší fitness úrovně a hlavně čas nastavit si sedátko

 • pokud je sedátko příliš nízko, nebudete moci dostatečně natáhnout nohy při šlápnutí v dolní pozici, ale pokud je sedátko příliš vysoko, riskujete zbytečné natažení a namožení

 • dobré pravidlo: koleno v pozici šlápnutí nahoře by nikdy nemělo přesahovat výšku boků, zatímco koleno v pozici šlápnutí dole by nemělo být nataženo víc než 85%

 • nedržte se křečovitě řidítek, zvyšujete tím napětí krku a ramen

 • investujte do cyklo šortek, nejlépe s vycpávkou, váš zadek vám poděkuje později

 • přineste si s sebou láhev vody a udržujte se hydratovaní během hodiny

 • cvičte podle svého tempa, nezalekněte se vysoké rychlosti a divoké intenzity ostatních cvičenců. Poslouchejte své vlastní tělo a nastavte si podle toho zátěž a rychlost a nebojte se sednout si dozadu a trochu si oddechnout, když potřebujete.

  nahoru

  www.bluedolphin.com - Nejlepší byliny v boji proti chřipce a nachlazení

  K zabránění chřipce experti doporučují Astragalus Membranaceus (známá také jako Huang Qi). Složky této hrášku příbuzné byliny mají antivirové vlastnosti. Astralagus je k dostání v různých formách, ale experti tvrdí, že kořen je nejvíce účinný, když je vařen v polévce nebo dušený.

  Pokud je příliš pozdě a už vám teče z nosu a bolí vás v krku, zkuste echinacea. Studie prokázaly, že tato bylina dokáže zmírnit rýmu a ulevit škrábání v krku (nebo aspoň zkrátit vaše trápení o den či dva)

  (Vitamín C prý není to pravé ořechové, dávky vyšší než 2,000 mg mohou vyvolat průjem.)

  nahoru

  www.vegsource.com - Které ryby nejíst v těhotenství

  Těhotné ženy, nebo ty které se chystají otěhotnět, kojící matky a malé děti by neměly jíst tyto 4 druhy mořských ryb:
  žraloka, mečouna, velkou makrelu a běličku
  protože mohou obsahovat takové množství rtuti, které by mohlo poškodit mozek plodu. Tuňák také může být rizikem. Tohle prohlášení vydala vláda USA (Food and Drug Administration) v polovině ledna.

  Ženy, které měly mečouna právě k večeři, nemají důvod k panice. Riziko nepřichází v jednom pokrmu, ale postupně se nabaluje.

  Rtuť jako taková, je součásí přírody, ale kvůli průmyslovému znečištění vzduchu a vody se rtuť ve spojení s určitou bakterií ve vodě přemění na toxickou formu methylmercury. Methylmercury se pak usazuje v rybách. A protože větší ryby pojídají menší ryby, ty obsahují tím pádem větší množství methylmercury.

  Ryby stále patří do zdravé stravy v těhotenství. Doporučují se jíst menší ryby a ryby z chovných rybníků.

  Agentura také upozorňuje na sladkovodní ryby z kontaminovaných vod. Právě u nich byla nalezena vysoká množství methylmercury. Dávejte pozor, kde rybaříte.

  nahoru

  www.latimes.com/health/fitness/fitnews - Nové trendy v aerobiku

  Poslední horké trendy v aerobiku jsou mixované styly, které k sobě běžně nepatří. To znamená, že v jedné hodině aerobiku se můžeme dočkat různých aktivit, někdy odvážně odlišných.

  Kluby a instruktoři uznávají, že tento trend nijak nezmění aerobikový průmysl, ale doufají, že naláká nové členy, udrží nestálé účastníky a zabrání nudě.

  "Factor nudy je v aerobiku vysoký právě proto, že během posledních let byla vytvořena spousta stylů, takže zákazník logicky očekává neustálý proud nových hodin." (IDEA)

  Ty stejné staré písničky a tanečky se jednoduše ohrávají a unavují, tak cvičenci a cvičitelé hledají nové způsoby. Během posledního roku se začali rojit hybridní hodiny různého typu:
  Cirkusová akrobacie, cycle karaoke nebo disco yoga. Taneční styl aerobiku se zkomplikoval tak, že všechna mamba, chasse a cha-cha každého začátečníka odradí. Naopak kombinace stepové hodiny s kickboxem se zdá snadnější. Při hodině Cycle Karaoke si při jízdě na stacionárním kole můžete ze svého sedátka zazpívat i sólo. Disco yoga vám bude připomínat spíš pohyby Johna Travolty v "Horečce sobotní noci".

  Typ hodiny záleží na instruktorovi. V některých hodinách instruktor vytváří nový program sestavený z kroků z několika starších a známých programů, v jiných hodinách se cvičí jeden styl a pak se přejde na jiný.

  Experti pochybují, že hybridní hodiny se stanou novou vlnou v aerobiku. Jedním důvodem je, že hybridní hodiny se týkají programů a ne produktů, které jsou klíčem reklamy a prodeje. A dalším: i hybridní hodiny můžou za chvíli nudit.

  nahoru

  www.iamfitforlife.com - Potraviny pro dlouhověkost

  Věda tvrdí, že následujících 10 potravin vám pomůže žít déle:
  rajčata, olivový olej, červené hrozny, ořechy, celá zrna, losos, borůvky, česnek, špenát, čaj

  Rajčata - obsahují silný antioxidant lykopen, který napomáhá snížení rizika rakoviny o 40%. Zlepšuje mentální fukce v pokročilém věku a snižuje riziko srdečních onemocnění. Pětkrát více lykopenu najdete v koncentrovaných rajských omáčkách a třikrát více v nakládaných rajčatech, v porovnání s čerstvými rajčaty.

  Olivový olej - jedna z nejvýznamnějších složek středomořské diety. Je prokázáno, že snižuje počet úmrtí při infarktu.

  Červené hrozny - týká se jak hroznového džusu, tak vína. 4x účinnější antioxidant než pomerančový nebo rajčatový džus. Střídmé pití červeného vína prý zvyšuje dlouhověkost.

  Ořechy - mandle a vlašské ořechy snižují cholesterol. Přestože obsahují hodně tuku, je to tuk mononenasycený, dobrého typu. Kupte si nesolené ořechy.

  Celá zrna - celozrnné výrobky obsahují protirakovinové složky a napomáhají stabilizovat krevní cukry a inzulin. Jezte více tmavého celozrnného pečiva a cereálií.

  Losos & další tučné ryby - včetně sardinek, makrely, sleďě a tuňáka. Tyto ryby obsahují vysoké procento omega-3 tuku, který dělá divy v celém těle a virtuálně bojuje s každou chronickou nemocí. Bez něj mozek nemyslí, srdce nebije jak má, cévy jsou ucpané a klouby zanícené. Doporučují se dvě porce týdně.

  Borůvky - další potrava s vysokou dávkou antioxidantů. Doporučuje se půl hrnku mražených nebo čerstvých borůvek denně.

  Česnek - brání rakovině, srdečním onemocněním a celkovému stárnutí. Nechte rozmačkaný česnek asi 10 minut před vařením "odpočinout", abyste zachovali důležité složky.

  Špenát - pouze česnek je nad špenátem, co se týká množství antioxidantů v zelenině. Je také bohatý na foláty, které bojují proti rakovině, srdečním onemocněním a duševním poruchám. Některé studie uvedly, že foláty mohou pomoci předejít Alzheimerově nemoci. Jak čerstvý, tak dušený špenát obsahuje potřebné antioxidantní složky.

  Čaj - zelený i černý čaj obsahuje stejné množství antioxidantů a mají stejný užitek. Jeden šálek denně redukuje riziko srdečních onemocnění na polovinu. Instantní čaj obsahuje málo antioxidantů.

  nahoru

  www.healthcalc.net/ - Aby záda nebolela

  Pět z deseti nás trpí bolením v zádech. Nejvíce postižení jsou většinou zaměstnanci zásobování, maloobchodu a zemědělství. Dlouhé trasy za volantem a hodiny sezení shrbení u počítače jsou také rizikové povolání.

  Experti tvrdí, že nikdo nemusí být odsouzený k chronické bolesti zad. Bohužel spousta lidí reaguje na tuto bolest konáním, které to může ještě zhoršit.

  Nejlépe si pomůžete, pokud budete dodržovat správný životní styl, který udrží páteř pevnou a pružnou bez zbytečné zátěže - a to tak, že si osvojíte správné návyky stání, sezení, zvedání a spaní.

  jak předejít bolestem zad:

  Pravidelně cvičte pro posílení a lepší flexibilitu páteře a zpevněte si ramenní a břišní svalstvo.
  Jóga je stále nejlepším cvičením pro udržení zdravých zad.
  Snažte se předejít bolení zad v každodenním životě - v práci, doma a když řídíte.
  Hýbejte se.
  Co jsme slýchávali jako děti - "nevrť se!" - je špatný přístup. Nepohyblivost zapříčiňuje zpomalení krevního oběhu, únavu, otelké údy, bolavé klouby a unavené svaly. Při každé příležitosti se aspoň trošku projděte a protřepejte své tělo.
  Zbavte se nadbytečných kil.
  Vždy se ujistěte, zda je vaše držení těla správné.
  Vyrovnávejte své držení těla tím, že budete nosit hlavu pohodlně na vrcholku páteře a uvolníte ramena. Když sedíte, páteři je nucen tvar písmene C, takže nezapomeňte, že správný tvar páteře je S. Toho se snažte dosáhnout vyrovnáním hlubokých svalů, které vedou nahoru a dolů páteří. (doporučuje se Pilátova i Alexandrova metoda)
  Zůstaňte aktivní.
  Doporučení, že klid na lůžku je léčebný, které bylo populární staletí, bylo naprosto vyvráceno během posledních deseti let. Nejenže odpočinek v posteli bolest zad zhorší, ale nevyužije svalů a zvýší riziko dlouhodobé nezpůsobilosti. Lůžko je poslední varianta a jen na krátkou dobu.
  Myslete pozitivně.
  Lidé, kteří nevěří, že mohou mít bolest zad pod kontrolou a kteří se stanou závislí na druhých, směřují k pomalejšímu uzdravení v porovnání s těmi, kteří berou iniciativu do svých vlastních rukou.

  co je špatně:

  v zaměstnání:
  Židle neumožňuje držet přirozený tvar zad. Pracovní deska je příliš nízko a tělo se musí ohýbat. Telefon či jiné zařízení nebo i nářadí jsou umístěny na takovém místě, že je nutná zbytečná zátěž nebo napínání.
  doma:
  Dřez a pracovní deska jsou příliš nízko a musíte se dlouho sklánět. Postel je příliš měkká, příliš tvrdá, opotřebovaná nebo má nedostačující pérování. Tradiční polštář může vyvinout přílišný nátlak na boční nebo zadní stranu krku a zapříčinit stlačení měkké tkáně.

  http://msn.co.uk -->health

  Špatné držení těla může bránit správnému dýchání. Pro zlepšení držení těla a hloubky dýchání se doporučuje jóga.

  Spousta expertů má názor, že koupě váhy, která změří nejen váhu, ale i procenta tuku v těle, je celkem zbytečná. Tyto drahé váhy jsou totiž založeny na bioelektrické překážkové metodě a číslo na displeji může být ovlivněno tím, zda jste právě dehydratovaní či naopak.

  V Americe je nový trend ve fitness centrech, který se soustředí na trénink specifického sportu. Pokud jste tenista, golfař nebo lyžař, můžete zlepšit svůj výkon a zmenšit riziko poranění právě tímto tréninkem, stačí si vybrat příslušnou hodinu.

  nahoru

  www.phys.com - Etiketa ve fitness? Co komu vadí?

  těžké parfémy
  tip: pokud ostatní cití parfém ihned s příchodem dané osoby (nebo snad ještě dříve), znamená to, že je to příliš!

  zápach potu
  tip: používat deodorant, sprchovat se denně

  když někdo cvičí v oblečení určeno na ulici, jak v tom můžou cvičit?

  osoby, co se vybavují po telefonu, zatímco zabírají místo na stroji ostatním

  žvýkačky nechané na umyvadle či jinde

  osoby, co v šatně zaberou celou lavičku

  "jezdci" - ti, co šlapou na kole a vybavují se sousedem

  ženy s velkými prsními implantáty, které si oblékají nejmenší čísla sportovních dresů, sedí dvacet minut na stroji a upravují si vlasy v zrcadle

  osoby pochodující na treadmillu a zároveň volající z mobilu

  ti, co si po sobě neutřou lavičku nebo stroj

  nahoru

  www.healthgate.com -co není pravda o rakovině a jiných onemocněních

  není pravda, že rakovina prsu je nejrozšířenější příčinou úmrtí u žen
  infarkt, mrtvice a jiné kardiovskulární onemocnění = 500.000 žen ročně
  rakovina prsu = 43.000 žen ročně

  není pravda, že rakovina prsu je nejrozšířenější příčinou úmrtí na rakovinu
  67,000 žen ročně zemře na rakovinu plic (to je o polovinu víc než na rakovinu prsu)

  není pravda, že prevence osteoporózy začíná s menopauzou
  plavání nestačí, k posílení kostí je nutný rezistentní trénink, takže posilování je potřeba

  v angličtině si více podrobností můžete počíst zde

  nahoru

  JITKA

  názory, připomínky? ==> pište!
  © 1999-2003 - aerobicMANIA