Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

TIPY

Čokoláda není tak špatná, jak si myslíte
Nový výzkum naznačuje, že čokoládové mýty jsou opravdu jen mýty. Čokoláda byla užívaná po staletí k léčení všeho od dny a ledvinových kamenů po duševní vyčerpání a sníženou sexuální touhu. Ve skutečnosti obsahuje důležité živiny, které jsou hodnotné svým účinkem na funkce lidského těla.

Samozřejmě, čokoláda obsahuje tuky, cukr a množství kalorií, ale s výjimkou mléčného druhu, hlavní tuk v čokoládě je kyselina stearic. Kyselina stearic je saturovaný rostlinný tuk, který se v těle chová jako mononesaturovaný tuk, který najdeme v olivovém a canola oleji.

Čokoláda je bohatá na zdroj antioxidantů. Určité složky v čokoládě mohou stimulovat mysl a mohou eventuálně odsunout negativní efekty v pokročilém věku. Zmíněné antioxidanty mohou pomoci předejití oxidaci cholesterolu v krvi, která vede k infarktu a mrtvici.
www.fitnessnetwork.com.au

Ovoce a zeleniny co se jen do vás vleze (a neuškodí)!
Potřebná denní dávka ovoce a zeleniny u dospělého člověka činí v průměru pět porcí denně. Ale co když je ve skutečnosti zapotřebí více? Celá věc se má tak, že pokud váš denní příjem kalorií přesahuje hranici 1 600 (jako ostatně u celé řady žen a téměř všech mužů), měli byste se namísto pěti snažit zkonzumovat až devět porcí ovoce a zeleniny.

Tip: Pokud stejně jako většina žen se sedavým zaměstnáním a mnoho starších osob konzumujete 1 600 kalorií denně, neomylně sáhněte po třech porcích zeleniny a dvou kouscích ovoce. Přijmete-li za den cca 2 200 kalorií (jako aktivní ženy a muži se sedavým zaměstnáním), co takhle vyzkoušet čtyři porce zeleniny a tři porce ovoce? Ti, co denně bez mrknutí oka spořádají od 2 800 kalorií výše (aktivní muži a některé výjimečně aktivní ženy) by pak měli dávku zvednout dokonce na pět porcí zeleniny a čtyři kusy ovoce za den.
Úryvek z publikace "300 tajemství" (kol. autorů, Prevention, 2000)

Opečte si kaštany!
Lidé zpívali koledy o tomto pohoštění léta. A měli k tomu dobrý důvod. Kaštany jsou jedinečně sladké, pět kusů obsahuje sotva 1 gram tuků (narozdíl od jiných druhů ořechů, které jsou nechvalně známé svou tučností) a jen 103 kalorií. Zahrnují také 2,1 gramů vlákniny a 18% z denního doporučeného příjmu vitamínu C.
Zkuste následující: Můžete je jíst syrové, nebo je nejdříve opéct. Jednoduše zařízněte, jen povrchně, písmeno X do slupky, naskládejte na plech a pečte při 160 stupních Celsia po 20 minut nebo až se slupky začnou odlupovat a ořechy začnou vonět. Jezte je tak, jak jsou, nebo je nasekejte a přidejte k zelenině, do nádivky nebo do těsta na cukroví.

Domácí zvířata a vaše zdraví
Máte doma Puňťu nebo Fida? Některé studie ukazují, že majitelé domácích zvířat mají sklon k nižšímu krevnímu tlaku, nižším stresovým hladinám a nižšímu cholesterolu, bez ohledu na jiné faktory jako je kouření či dieta. Pokud nemáte žádné zvířátko, můžete nabídnout dobrovolnou službu třeba sousedovi s vyvenčením psa :-)

Čištění listové zeleniny
Uchovávejte listovou zeleninu nemytou v lednici v igelitových sáčcích. Jakákoliv vlhkost navíc vede k rychlejšímu zkažení. Když se zeleninu chystáte použít, odlámejte nežádoucí stonky a natrhejte listy na menší kousky. Listová zelenina je většinou plná písku a hlíny, tak ji musíte očistit důkladně. Nepoužívejte cedník, jen tekoucí voda nestačí. Místo toho ponořte zeleninu do mísy s vodou, špína klesne ke dnu a zelenina vyplave nahoru. Vyjměte zeleninu rukama a opakujte proceduru v čisté vodě, dokud nebude zbavená nečistot. Poté zbavte zeleninu vody v salátové odstředivce, pokud má být suchá na salát.

Datle
Datle jsou báječným doplňkem studených obilninových pochoutek, jogurtů a výborně se hodí i k pečivu. Jedná se totiž o významný zdroj draslíku a vlákniny a navíc obsahují množství železa. Zkuste se proto poohlédnout, zda ve vašich potravinách neprodávají sušené datle. Ty pak můžete zpětně "nabobtnat" tím, že je zhruba čtvrt hodiny máčíte v horké vodě.

Kuchyňské oleje
Ne všechny oleje jsou si rovné. Je sice pravda, že všechny (dokonce i rostlinné oleje) jsou 100% tuky, ovšem právě typem tuku, který obsahují, se jednotlivé druhy velmi liší. Kupujte oleje s vysokým podílem mononenasycených tuků, o nichž se předpokládá, že chrání před srdečními chorobami. Mezi takové oleje patří např. olivový olej nebo olej z kanoly. Nezapomínejte však, že ačkoli se tyto druhy oleje obecně doporučují, mělo by se jich užívat velmi uměřeně, jinak se problému přebytečného množství tuků a kalorií nevyhnete ani s nimi.

Malá porce hranolek
Věděli jste, že velká porce hranolek v restauracích McDonald's obsahuje více než 2x větší množství kalorií a gramů tuku než porce malá? Zatímco malou porcí tělu dodáte 210 cal a 10 g tuku, v "superporci" zkonzumujete 540 cal a 26 g tuku. Pokud tedy zajdete do restaurací typu fast food, nenechejte se zlákat "cenovou bombou" a odolejte nutkání "dvojité nálože".

Výživa a zdravé zuby
Zubní kaz se začne tvořit v okamžiku, kdy se bakterie v ústech (obsažené v zubním plaku) smísí s karbohydráty a cukry, které konzumujete. Výsledkem je kyselé prostředí v ústech. Takto vzniklé kyseliny mohou naleptávat zubní sklovinu a zuby se začnou kazit. Zmíněnému nebezpečí se do značné míry můžete vyhnout průběžným pitím vody. Bez té se totiž nemohou v dostatečném množství tvořit sliny, které zuby do velké míry chrání. Kromě toho si zuby 2x denně čistěte zubním kartáčkem, 1x denně dentální nití a choďte na pravidelné zubařské prohlídky.

Kombinace bílkovin
Asi už jste zaslechli, že vegetariánská strava nemůže člověku dodat bílkoviny toho typu, které jeho tělo vyžaduje a proto je třeba "náležitě" je doplnit. Zůstaňte klidní. Sojové boby a výrobky ze sóji, tvořící jeden z pilířů vegetariánského jídelníčku, jsou totiž zdroji všech nezbytných proteinů a lze jimi tedy bez obav maso, ryby a drůbež nahradit. Ani další potraviny rostlinného původu, např. fazole nebo rýži, není třeba v pokrmech "doplňovat", aby tělo bylo schopno využít všechny proteiny, které obsahují. Úplně stačí, budete-li tyto potraviny v průběhu dne kombinovat a dbát na dostatečný přísun kalorií.

Vitamín E
Mnoho odborníků doporučuje, abychom vitamín E přijímali pokud možno z potravin, a nikoli ve formě potravinových doplňků. To platí především pro ty, kteří je kombinují ještě s dalšími preparáty a léky, jejichž důsledkem je řídnutí krve. Mezi kvalitní zdroje vitamínu E patří ořechy, obilné klíčky nebo pomazánka z burských oříšků. Tyto potraviny neobsahují cholesterol, zato však mají vysokou nutriční hodnotu.

Náhradní zdroje elektrolytů
Řadu nápojů pro sportovce výrobci propagují jako náhradní zdroj elektrolytů. Přitom však např. sklenice pomerančového nebo jablečného džusu obsahuje 150-200-krát větší množství draslíku než většina nápojů pro sportovce. Tyto džusy nám navíc dodávají důležité výživné látky (např. vitamíny C, A či B2), kterých se zmíněným nápojům většinou nedostává. Místo nápojů pro sportovce lze tedy během intenzivního cvičení stejně dobře popíjet džusy ředěné vodou v poměru 1:1.

Pálení žáhy
Žáha obvykle začíná pálit poté, co kyselé žaludeční šťávy vystoupají zažívacím traktem až do jícnu. Této nepříjemnosti se můžete vyhnout např. tak, že nebudete jíst pozdě v noci, konzumaci rozdělíte do více, zato menších porcí, tekutiny budete pít hodinu před jídlem nebo po něm a nikoli v průběhu konzumace, omezíte příjem kofeinu, kávy (standardní i bez kofeinu), alkoholu, mentolu, máty peprné a čokolády, po jídle si nebudete lehat a podhlavec svého lůžka zvednete o 10-15 cm.

Hrstka vlákniny
Vláknina existuje ve dvou základních podobách: rozpustné a nerozpustné. Rozpustná vláknina bývá spojována s redukcí cholesterolu v krvi a je obsažena ve výrobcích z ovesných otrub. Nerozpustná vláknina, vyskytující se v pšeničných otrubách, je typickým příkladem nestravitelné celulózy. Pomáhá udržovat pravidelnou činnost střev a může spolupůsobit při prevenci určitých druhů rakoviny. Obě formy vlákniny napomáhají dosahovat optimální váhu a regulovat krevní tlak.

Pšeničné klíčky
Pšeničné klíčky jsou skvělým zdrojem vitamínu E, známého antioxidantu, který se pokládá za prvek snižující riziko srdečních chorob a rakoviny. 2 polévkové lžíce pšeničných klíčků odpovídají 15% denní potřebné dávky vitamínu E a přitom mají jen 50 kalorií a 1 g tuku. Každý den si jich proto do ranní porce cereálií nebo přesnídávkového jogurtu určité množství přimíchejte.

Dobrá rajčata!
Možná už jste slyšeli, že rajčata obsahují látku zvanou lykopen, která snižuje riziko rakoviny. Ovšem ne, že se na základě této zprávy začnete s gustem ládovat obrovskými porcemi těstovin a pizzy pro milovníky masa a až k nim si dáte rajčatovou omáčku! Zvýšený příjem látek z rajčat si raději zajistěte následovně: na dochucení používejte salsu, do salátů a sendvičů přidávejte čerstvá krájená rajčata, k přiměřeným porcím celozrnných těstovin volte marinaru a pizzu si vybírejte vegetariánskou, s rajčaty a tomatovou omáčkou namísto zvláštních porcí masa a sýru.

Jaké množství sóji?
O kladných zdravotních účincích sóji jste už něco zaslechli, ale nevíte jaké minimální množství za tím účelem konzumovat? Přijde na to. V rámci prevence srdečních chorob a rakoviny byste měli sníst 2 - 4 porce denně. Chcete-li mít zdravé kosti, zvyšte denní příjem na 4 porce. Jedna porce se rovná 1/2 šálku sojových bobů, 1/2 šálku tofu, 1 šálku sojového mléka, 1/4 šálku sojových oříšků, 1/2 šálku sojového proteinu ve formě výtažku nebo 1/2 šálku tempehu.

Bezpečnost potravin pro organismus
Za příznivých podmínek dokáže jedna jediná bakterie zdvojnásobit své množství po každých 20 až 30 minutách! Většinu bakterií způsobujících onemocnění následkem požití určitých potravin navíc nemůžete zachytit ani běžných zrakem, ani čichem. Nejlepší je tedy zabránit vzniku podmínek, které množení bakterií prospívají. Neponechávejte jídla při pokojové teplotě déle než 2 hodiny, zbylé množství pak zkonzumujte do 3 dnů a kdykoli si jeho stavem nebudete jisti, raději jej vyhoďte.

Mangan
Nenechte se vlákat do pasti nákupu potravinových doplňků, které ve skutečnosti nepotřebujete. Můžete si všimnout, že v reklamách se mangan propaguje jako přípravek zlepšující enzymatickou činnost organismu. Manganové doplňky jsou ovšem nutné jen velmi zřídka, protože tento minerál si tělo může opatřit běžnou formou, tj. z potravin, a navíc je ho zapotřebí jen nepatrné množství (2 až 5 mg denně). Dobrými zdroji manganu jsou např. celá pšeničná zrna, čaj, čočka nebo ananas.

Programy snižování váhy
Pokud uvažujete o nákupu výrobku nebo programu na snížení váhy, nezapomeňte na důležité otázky. Podporuje tento program nebo výrobek trvalé změny životního stylu, anebo staví jen na dočasném přizpůsobení režimu? Vyžádejte si údaje o jejich dlouhodobé účinnosti. Nespoléhejte pouze na osobní doporučení. Nečekají vás náhodou nějaké další výdaje? Jaký druh vzdělání nebo školení prodejce výrobku nebo vedoucí programu absolvoval? Vaši obezřetnost by měla vzbudit zvláště slova jako průlom, revoluční, zázračný, bez námahy, rychle nebo tajemství. Skutečně dlouhodobého snížení a následného udržení hmotnosti lze dosáhnout jen trvalými úpravami životního stylu. Než se rozhodnete zaplatit, sežeňte si co nejvíc informací.

Vegetariánská strava
Jestliže se stravujete jako vegetarián, rozhodně nezapomínejte na konzumaci potravin bohatých na železo, jinak obsaženého v mase. Mezi vegetariánské zdroje železa patří čočka, červené i černé fazole a výrobky obohacené o dávky železa, jako např. cereálie a pečivo. Vstřebávání železa napomůžete tak, že jídla z těch potravin doplníte o potraviny bohaté na vitamin C, např. o pomerančový džus, zelenou papriku, rajčata či brokolici.

Mátový čaj
Čaj z máty peprné může pomáhat zmírnit zažívací potíže, jako např. syndrom podrážděných střev, s tím související bolesti nebo nadýmání. Pokud se však mátový čaj rozhodnete vyzkoušet, dbejte na to, aby jste se vyhnuli směsím s některými jinými bylinkami jako je senna. Ta a mnohé další totiž mají projímavý účinek. Nesprávné užívání pak může mít za následek úbytek vody a elektrolytů, dehydrataci anebo další nebezpečné poruchy somatické rovnováhy.

Salmonela
Salmonela je bakterie, která se nachází v syrové drůbeži , mase, vejcích, rybách a nepasterizovaném mléce. Přestože dostatečným uvařením se tyto organismy zneškodní, nejčastější nákaza vzniká při nesprávném zacházení s jídlem. Využijte následující tipy, jak se ubránit onemocnění z jídla: vejce vařte vždy natvrdo, dokud nezmizí viditelné stopy po tekutině. Používejte pouze pasterizované vaječné výrobky, ne sýrová vejce pro Ceaser salát či domácí zmrzlinu.

Jídlo na cesty
Snažíte si zachovat své zdravé stravování i během cestování? Následující tipy mohou pomoci: většina leteckých společností nabízí nízkotučné nebo vegetariánské alternativy k jídlům poskytnutému během letu. Požádejte o speciální jídlo při rezervování letenky. Zabalte si s sebou zdravou svačinu do auta. Vybírejte z jídel, co nevyžadují ledničku, jako cereálie, sušené ovoce, krabičky džusu (nejlépe 100%), pšeničné keksy, preclíky nebo celozrnné rohlíky. Nezapomeňte na vodu nebo jiné bezkofeinové nápoje, co zabrání dehydrataci.

Stárnutí
Podle Aliance pro výzkum stárnutí, 61% Američanů tvrdí, že chce žít do 100 roků i více. Bohužel žádný všelék proti stárnutí neexistuje. Nejlepší rada: vyhýbat se dlouhému pobytu na slunci, pravidelně cvičit, jíst zdravou dietu, zlepšit flexibilitu, nekouřit a omezit nebo vyloučit alkohol.

Porce těstovin
Věděli jste, že jedna porce těstovin znamená 1/2 hrnku (120ml) vařených těstovin nebo velikosti poloviny baseballového míče? Většina lidí potřebuje 6-11porcí obilovin denně. Mezi ně patří těstoviny, rýže, cereálie a chleba.Ti, kteří konzumují přeplněné talíře těstovin mohou jíst více sacharidů, než jejich tělo potřebuje. Dobře vyvážený talíř znamená menší porce škrobu se zeleninou a libové maso.

Olivový olej
Je "extra panenský" olivový olej lepší než obyčejný? Výraz "panenský" a "extra panenský" se vztahuje na množství kyseliny obsažené v oleji. "Extra panenský" obsahuje méně kyseliny než "čistý" nebo "panenský" olej, ale bez dalšího výživného významu.

Bolení hlavy - migréna
Trpíte migrénou? Víte, že určitá jídla a nápoje mohou způsobit bolení hlavy? Mezi ně patří alkohol, kofein, staré sýry, kyselé zelí, hrášek, přezrálé banány, arašídy a arašídové máslo, solené, konzervované a uzené maso, a čokoláda.

Více zeleniny ve stravě
Hledáte jednoduchý způsob, jak přidat zeleninu do vaší diety? Vmíchejte nastrouhanou mrkev do arašídového másla na sladkou a křupavou pomazánku do sendviče. Přidejte nastrouhanou mrkev spolu s nakrájeným ananasem a rozinkama do jogurtu. Na kostky nakrájenou červenou a zelenou papriku a cibuli k rýžovým a bramborovým pokrmům. Posypte jakékoli entrée plátky hub. Přidávejte špenátové listy do sendvičů. Buďte tvořiví.

Hlávkový salát a vláknina
Roky byl hlávkový salát běžně považován za dobrý zdroj dietní vlákniny. Ale faktem je, že vzhledem k vysokému obsahu vody, salát obsahuje velmi málo vlákniny. Hrnek syrového salátu obsahuje pouze 0,9 gramů vlákniny. Půl hrnku vařené brokolice s 2,2g vlákniny nebo jeden střední pečený brambor s 2.5g jsou lepší zeleninovou volbou pro dosažení doporučeného denního příjmu vlákniny = 25-35g.

Tofu
Rádi byste experimentovali s tofu, ale není vám jasné který druh použít? Nejdříve si vyberte recept. Firm tofu (pevný) bude většinou držet tvar a hodí se ke smažení nebo grilování se zeleninou. Silken tofu (jemný) obsahuje více vody a více se používá pro krémové recepty, jako polévky, pomazánky nebo omáčky. Před použitím vždy tofu opláchněte a osušte. Vychutnejte si tofu jako náhradu masa ve vašich oblíbených receptech.

Zelenina versus škrobová zelenina
Ne všechna zelenina je stejná, co se týče kalorií. Škrobová zelenina jako brambory, fazole, hrášek, zimní cuketa a kukuřice obsahují mnohem víc kalorií než zelenina neškrobová jako je mrkev, brokoli, chřest, špenát. Půl hrnku vařených fazolí obsahuje asi 100 kalorií, zatímco půl hrnku vařené mrkve obsahuje kolem 25 kalorií. Škrobová zelenina je výborným zdrojem vlákniny a živin, ale nezapomeňte na udržení počtu kalorií v rovnováze.

Koření
Koření dodává chuť nízkotučným receptům. Zkuste bazalku s drůbeží, koriandr a salsa omáčku s rybou, kopr s nízkotučným sýrem, černý nebo červený pepř na špagety a kurkumu pro rýžové pokrmy.

Kava Kava
Pokud užíváte bylinu Kava Kava jako relaxant, je lepší zmírnit příjem alkoholu. Alkohol může zvýšit jeho sedativní účinky. Zapamatujte si, že i "přírodní" produkty mohou mít nepříznivé efekty, pokud jsou užívány nesprávně.

Přibírání na váze
Problém přibrat na váze? Pokud se snažíte zvětšit objem, vyzkoušejte následující tipy: přidejte kaloricky vydatné svačiny mezi jídly, jako je sušené ovoce, ořechy, burákové máslo a banány. 400-500 kalorií denně navíc je doporučeno. Dopřejte si hodně odpočinku v noci a vyvarujte se kouření.

Ochrana jídla
Ujistěte se, že je vaše nádobí suché, než jej dáte zpět do kredence. Vlhké nádobí naskládné na sobě může uvěznit bakterie, které vytvoří dobré prostředí pro růst a prospěch mikrobů.

Sacharidy (karbohydráty)
Sacharidy nejsou nepřátelé. Uznávaní odborníci na výživu se shodují, že většina (60-65%) našeho kalorického příjmu by měla sestávat ze sacharidů, zejména zeleniny, ovoce a celozrnné stravy. Spolehlivý výzkum tvrdí, že strava s vysokým obsahem sacharidů je stále ten nejlepší způsob, jak si získat a udržet optimální zdraví.

Multivitamíny
Pokud denně užíváte multivitamín, berte jej při jídle. Takový zvyk umožní lepší vstřebání živin a může snížit žaludeční podráždění. Na obalu multivitamínu hledejte písmena USP. Tato norma zaručuje, že tableta byla testována, zaručuje její patřičnou rozpustnost a odpovídá standardu čistoty.

Mýty o vitamínech
Vitamíny vám neposkytnou energii, když jste unavení. Samotné vitamíny nedodávají kalorie, které jsou jediným zdrojem energie pro tělo. Vitamíny pomáhají tělu transformovat kalorie na energii. Pro udržení si vysoké úrovně energie, je důležité dodržovat adekvátní příjem jak kalorií, tak vitamínů. Jestliže chcete uniknout letargii, jezte během dne hodně jídla bohaté na vitamíny jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky.

Artičoky
Hledáte nový druh zeleniny, co by dodala eleganci vašemu talíři? Zkuste artičoky. Příprava: poduste jeden artičok v mikrovlnce s 1/4 hrnku vody a jednou lžičkou citronové šťávy při nejvyšším stupni 5-7 minut. Nechte stát 2 minuty. Oloupávejte a vychutnejte si jej. Každý artičok obsahuje pouze 25 kalorií, žádný tuk a 3 gramy vlákniny.

Fazole
Věděli jste, že na základě pyramidy zdravé výživy, se fazole počítají mezi náhradu masa? Pyramida doporučuje 2-3 porce masa nebo jeho náhrady denně. Vyberte si raději fazole místo masa (ne přídavek) jako podíl vyvážené stravy. Vyzkoušejte vegetariánské pečené fazole. 1/2 hrnku (120ml) obsahuje pouze 120 kalorií, prakticky žádný tuk a je dobrým zdrojem proteinu, vlákniny, kalcia, železa a vitaminu A.

Porce sýru
Věděli jste, že doporučená porce sýru je jedna ounce (asi 28g)? To je například velikost rtěnky (nakrájeného sýru). Nebo velikost čtyř hracích kostek (cihlového sýru). Velikost 3.5 diskety je rovna porci nakrájeného cihlového sýru. Praxe kontrolování porce sýru při jeho konzumování může výrazně snížit obsah tuků a kalorií ve vašem jídle.

Prevence rakoviny
Přibližný odhad 1.4 milionů nových případů rakoviny bude diagnozováno v letošním roce. Pro snížení rizika rozvoje rakoviny, Americký institut pro výzkum rakoviny doporučuje vyvarovat se spáleného jídla a také uzeného a konzervovaného masa.

Mikrovlnná trouba
Pro zdravější sauté vyzkoušejte mikrovlnku. Nasekanou nebo nakrájenou zeleninu vložte do mikrovlnného kontaineru s asi 1 lžící vody a kuřecího nebo zeleninového bujónu. Přikryjte a nechte dusit při nejvyšší teplotě 2-3 minuty nebo do změknutí. Žádný olej, žádné máslo není potřeba!

Mrkev
Králík Bugs měl pravdu - mrkev je dobrá pro oči. Mrkev je bohatým zdrojem beta-karotenu. Tato živina, která je v těle přetransformována na vitamin A, pomáhá udržovat dobrý zrak. Včetně funkce sítnice a upravení nočního vidění. Některé studie spojují beta-karoten s prevencí šedého zákalu. Bohatý zdroj beta-karotenu, vedle mrkve, najdete v tmavě červeném, žlutém a oranžovém ovoci a zelenině, jako sladkých bramborách, červené paprice a mangu.

Test s ubrouskem
Dobrý způsob, jak zjistit, jak je jídlo mastné, je aplikovat test s ubrouskem. Položte jídlo na papírový ubrousek. Pokud jídlo zanechá mastnou skvrnu, nejspíš obsahuje značný obsah tuku. Tato metoda je zvláště užitečná při "testování" pečeného zboží, jako jsou vdolky, koblihy, muffins, buchty a sušenky. Ubrousek můžete také použít pro vysátí nadbytečného oleje z jídla jako je pizza. Čím více oleje ubrousek absorbuje, tím méně strávíte.

Tuk
Beztuková dieta není zdravá dieta. Pokud se příliš snažíte vyvarovat tuků, jste pravděpodobně na cestě za stravou s příliš nízkým obsahem proteinů, kalcia, železa a dalších základních živin. Experti doporučují konzumovat asi 25% tuku z celkového příjmu kalorií. Příliš nízké omezení není dobré pro nikoho.

Kručení v břiše
Věděli jste, že ten známý zvuk břicha, když máte hlad, je příčinou míchání trávicích šťáv s plyny? Pokud si vaše tělo říká o jídlo - poslouchejte ho. Vyhýbání se jídlu, když jste hladoví, může vést k nevolnosti, nadýmání, oteklosti a pálení žáhy.

2000 HealthCalc.Net, Inc. http://www.healthcalc.net/

© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 14.9.2001