Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

Aerobikové poznámky z Texasu

Jak se cvičí v Texasu

Cvičí se tu určitě líp než na Floridě nebo v severní Karolíně (viz Máca píše), ale hůř než v Arizoně nebo Californii, kde jsem naopak byla nadšená. Asi se kvalita aerobiku směrem od západu na východ zhoršuje :)

Poznámky jsou přepsány s háčkama a čárkama pro všechny, kdo si je nestačili přečíst, když jsem je z Austinu (hl. město Texasu) posílala v březnu z veřejné knihovny.

Přestože jsem v rámci cestovně-studijní cesty stihla jít cvičit víckrát, nechci vás unavovat neustálým opisováním, že instruktorka nezačala warm-upem čí vynechala pre-strečink ..., kritizovat může být snadné, proto jsem se o dalších hodinách nenamáhala radši psát.

Co mě překvapilo bylo, že kovbojské klobouky se nosí v Texasu jen minimálně, zato že klasický aerobik hi-lo se v USA téměř necvičí, to je stará písnička. Další překvapení bylo zjištění, že v centru města dávají přednost strojům na posilování před aerobikem, takže některá fitness centra postavila na aerobikový plac treadmilly a steppery. (???)

Posilovací hodiny jsou buď sestaveny z klasických cviků, jako jsou dřepy, výpady, těžší činky, nebo jako dynamická hodina se stepem a složitými variacemi. Vůbec stepové hodiny jsou v USA, alespoň podle mé zkušenosti, dost náročné a plné výborných nápadů. Cvičenci jsou tak pokročilí, že instruktor moc práce s učením nemá a jen říká kroky.

Některá fitness centra nabízejí intro lekce, kde jsou začátečníkům vysvětleny základy většiny technik různých aer. stylů. Takže poté daný začátečník vyzbrojený informacema může hupsnout rovnou do pokročilé hodiny bez toho, aniž by se jím instruktor musel výhradně zabývat.

Každopádně cvičit v USA je lahůdka co se týče vybavení. Aerobikové sály mají na výběr různé hmotnosti činek, těžkých tyčí, posilovacích gum a jiného všemožného, ale hlavně výborné odpružené podlahy.

Obsah

YMCA Austin - Kickboxing - Angie
World Gym - Step - Nina
choreografie: Kickboxing - Jodie
Body Business - Step, Kickboxing, Tai-chi
choreografie: Step - Jackie
World Gym - další kickboxing, ale nejen o něm, step a muži
kickboxing - Daniel
Niaspace fitness - NIA technika
Powerkick fitness - Kickboxing

DEN 1

YMCA Austin - kickboxing - instruktorka Angie

Nejdřív mě překvapilo, že jsme si museli nachystat činky, chvíli jsem zaváhala, jestli jsem si špatně nepřečetla rozvrh a nejdu omylem na bodysculpting. Ale jak mi Jeff (ve YMCA jsou ostatní cvičenci velmi přátelští a napomocní) později vysvětlil, činky nám mají nahradit váhu boxerských rukavic (zvláštní, sama boxerské rukavice vlastním a neváží téměř nic?!) a vůbec, že Angie je výborná instruktorka.

Faktem je, ze po 14ti denní návstěvě a jezení buchet v Česku a ještě nepřehozeném rozdílu hodin v USA, mě hodina unavila. Boxování s 1.5 kg činkama se mi moc nelíbilo, správný úder se snad nikomu z účastníků nepodařil vytvořit, sama Angie boxovala spíš loktama (možná by stačilo zmírnit tempo) Celou hodinu jsme téměř prostáli v horsestance pozici, ze které se odvíjely všechny pohyby. Celkově nuda. Ani jsem si neodnesla žádný nový nápad do svých hodin ;(

A protože jsem do tělocvičny nahlédla do předchozí hodiny, mohla jsem spatřit, jak dost tlustá instruktorka (nejsem proti tlustým instruktorům, určitě si spousta lidí zacvičí raději s normální tlustou ženskou než se svalnatou kreaturou, ale mě osobně nemotivují) učila step a počet cvičenců se rovnal číslu dvě!
Takže bye bye YMCA, už tě nenavštívím.

názory, připomínky? ==> pište!

DEN 2

World Gym - step - instruktorka Nina

Hodina mě nadchla! World Gym má v Austinu 8 poboček, tak jsem zvědavě do nejbližší zašla. Nina používala výbornou metodiku, že jsem ani nestačila zaregistrovat, jak dávala kombinace dohromady. Akorát to typické americké povzbuzování "tak co, jak to jde", "yes yes or no no?" mi přišlo příliš často, ale to jde o zvyk.

Tady máte choreografii:

I
4 basic R
3 heel switch (3x pata na step R/L/R)
1 double tlesk (pravá noha zůstává na stepu)
8 3xleg curl na stepu R/L/R (2. varianta side kick L/R/L)
4 mambo L chacha L
2 chacha okolo stepu R (pravým bokem k zrcadlu)
2 chacha L zády k zrcadlu
jsem před stepem, zády k zrcadlu:
6 double knee R
2 slide R (floor) (nebo step touch)
to samé od levé, začínám zády k zrcadlu

II
6 turnstep R/L bez dotyku země levé nohy
2 hop na místě (floor)
8 kick corner to corner R/L
(tleskani pod kolenem)
16 to samé od levé nohy

III
16 lunges back R/L (up R, up L, 6x lunge, down R, down L)
  (2. varianta lunges around the world)
16 1/2 mambo straddle around the world

názory, připomínky? ==> pište!

DEN 3

Body Business - step, kickboxing, tai-chi

Dnes jsem měla šanci navštívit malé privátní studio, kde téměř všechny hodiny trvají jen 45 minut. Jindy bych se cítila ošizená, dnes mi to přišlo vhod, protože jsem se rozhodla hned pro 3 hodiny po sobě.
Mají zde obrovský výběr hodin, cycling, aqua aerobics, samozřejmě kickboxing, pilates, jóga, tai-chi, nia techniku a dokonce i jednou týdně klasický hi-lo aerobic.

step

Přestože Patricia se jinak zdála být velmi zkušenou a dobrou instruktorkou, bylo mi divné, že warm-up trvá nějak dlouho. Pak mi došlo, že kombinace patří do hlavní hodiny a pre-stretching se prostě nekoná. Celá choreografie byla tak (na Ameriku nezvykle) jednoduchá a nudná, že nestojí zato ji sem ani psát.

Ale cardio kickboxing mi zvedl náladu. Pre-stretching se opět nekonal, ale jinak výborná hodina. Instruktorka Jodie používala i prvky, které do bojových umění nepatří, ale vůbec to nerušilo.
Překvapilo mě, že v obou fitness centrech, kde jsem zatím zkusila kickboxing, používají back kick (kop dozadu), který já mám na seznamu zakázaných cviků. Mám to jenom já štěstí na kvalitni kurzy? Nebo na kurzy, kde to s ochranou klienta přehánějí?
Vzhledem k tomu, ze jsem před pár dny psala test o prevenci bolesti v zádech, ješte víc mě to utvrdilo, že "back kick" do obyčejné aerobikové hodiny kickboxu nepatří. Uvítám vaše názory.

kickboxing - Jodie

I
fighting stance:
vše opakovat 8x
- jab, cross jab L/R
- jab L, cross jab R, front kick R
- jab L, cross jab R, back kick R (druhá varianta=side kick)
- jab L, cross jab R, hook L, upper cut R
- jab L, cross jab R, hook L, upper cut R, front kick R, back kick R
to samé na druhou stranu

II
horse stance:
každý prvek opakovat 8x, pak 4x, 2x, 1x
-8x front kick R, 8x side kick R, 8x back kick R (modifikace: knee strike), 8x jacks
-to samé na levou stranu

III
-3x shuffle side R, knee strike L (ruce: spinning)
-3x shuffle side L, knee strike R
-hook R zároveň s lunge side R, side kick L (to samé na druhou stranu)

Tai-Chi

Kdo nezkusil, určitě o něco přišel. Výborná hodina na uvolnění, uklidnění a promazání kloubů.
zajímavosti:

názory, připomínky? ==> pište!

DEN 4

World Gym - další kickboxing, ale nejen o něm, step a muži

Už jsem psala, že je mi tady při cvičení zima?
Americké sály se vyznačují velmi dobrým systémem klimatizací, to se mi líbí, ale k tomu dalších deset fučících větráků už je na mě moc. Takže si vždycky snažím najít pro sebe co nejméně větrnné místo.
Ale to nebyl případ hodiny Daniela a jeho kickboxu:

Při této hodině jsem vyžahla 2 litry vody a obličej jsem měla červený ještě další dvě hodiny. Nepřijela jsem do Texasu kritizovat zdejší aerobikové hodiny, ale pravdou je, že jsou pro mě opravdu (ne všechny!) zklamáním. Na druhou stranu se z těch chyb můžeme poučit.

Jak jsem zjistila, ze kickboxing učí chlap, začala jsem se těšit ještě víc. Na začátku nás Daniel hrdě upozornil, že jeho hodina je "jiná". A taky byla. Žádný pre-stretching (promiňte, ale to se u kickboxu nedá odpustit), šíleně rychlé tempo, kdy ať jsem se sebevíc snažila, kopy jsem nemohla provést pořádně. Jak uz jsem psala dřív, ne-kickboxové prvky mi nevadí, ale pokud trvají déle, nebaví mě to. Příkladem byla spousta jacks, ale ještě horší ponny s koleny vysoko a bohužel bez alternativ pro low impact. Tak jsme skákali jak stádo jelenů do stran i dopředu a dozadu.

Zato v povzbuzováni byl Daniel jednička, bohužel necítil limit. Nedovolil nikomu ulevit. Kdyz jsem si v sekvenci jabů s činkama položila činky na zem (protože jsem měla opravdu dost), nekompromisně požadoval, ať si činky opět vezmu, a "ano, je to těžké, má to být těžké". Stejně tak přibíhal k lidem, když se mu zdálo, že se snaží odpočinout, aby je buzeroval vojenským stylem.

Daniel nás prostě uhnal. Místo aby mé tělo produkovalo endorfiny z radosti ze cvičení, byl to adrenalin, co se mi vařil v krvi. K čertu, proč tu není víc větráků?

Závěr? Pokud se snažíme uhnat klienty na jejich maximum, místo abychom jim nabídli vyrovnanou hodinu, můžeme si být jisti, že nám na další už nepřijdou. Co si myslíte vy?


Step - Jackie

Jackie je instruktorka, která má všechny hodiny plné lidí. A není se co divit. Nejenže hodiny probíhají podle příruček aerobikových škol, ale od začátku do konce hodiny z Jackie srší nadšení, většinu klientů zná jménem, přidává vtipy a mezi tím vším pořád upozorňuje na držení těla, dýchání apod.

Že v Americe chodí na hodiny aerobiku spousta mužů, to asi víte. A nemůžu si pomoci, zdá se mi, že snad oni si tu hodinu umí užít víc než ženy! Při stepu jsou to právě muži, kdo přidává své vlastní variace kroků. Nespokojí se s obyčejným knee repeater a za každým turnstep si přidaji cha-cha.

Pozorovala jsem Toma, což je obtloustlý zarostlý chlapík irského typu s červenou kůží a samozřejmě kšiltovkou na hlavě. Na ulici byste se s nim do řeči asi nedali, protože byste si mysleli, že je hospodský pobuda. Ale pohled na něj, při hodině stepu, jen tak nezapomenu. Pro každý stepový pohyb měl svůj přídavný bonbónek - otočky, prohazování nohou, ale i přemet!
Takže díky Tome za zpestření hodiny.
Je vždycky fajn mít na hodině zajímavou postavičku, nemyslíte?

Tady je choreografie Jackie, která nabízí různe varianty, kde si na své přijdou jak začátečníci, tak pokročilí:

Step - Jackie

I
8 jog 2x R
8 1/2 L-step (do levého rohu)+ 3 dřepy (R noha na stepu)
  varianta 2: dřepy s výskokem
  varianta 3: dřepy s výskokem a obratem a výměnou nohou na stepu
4 across R
4 walk around the step L
4 across L (zády k zrcadlu)
4 hop turn R (zpátky domů)

II
blok I od levé nohy

III
8 smash (viz *) R/L
8 rocking horse 2x R
  varianta 2: v kombinaci s hop turn prd step a zpet
16 to samé od levé nohy

IV
4 diagonal R
4 step touch okolo stepu L/R (floor)
8 tap up 2x
  varianta 2: jumping rope na zemi
  varianta 3: jumping rope step-floor, step-floor

16 to samé od levé nohy

*smash = variace tap up, ale místo přinožené nohy na step, prinožíme na zem, 
vedle stepu a jdeme mírně do podřepu
názory, připomínky? ==> pište!

DEN 5

Niaspace fitness - NIA technika

Jak říká její zakladatelka Debbie Rosas, "NIA je jako čokoláda. Nedokážete ji popsat, musíte ji ochutnat."

Má pravdu. Původně jsem chtěla o NIA technice napsat dnes, ale je to tak zajímavé a obsáhlé téma, že si zaslouží větší prostor. Jakmile se vrátim z cest domů (duben), můžete se těšit na článek o NIA technice. Zatím aspoň zkráceně.

O co jde?

NIA je zkratka pro "Non Impact Aerobics" a zároveň pro "Neuromuscular Integrative Action". Poté, co jsem viděla NIA hodinu poprvé (pouze viděla!), chtěla jsem napsat, že jde o cvičeni naboso při rytmu afrických bubnů, ale záleží na vkusu instruktora. Holly např. použila CD Annie Lenox.
NIA je pro lidi, co mají rádi tanec, ať jsou staří, mladí, fit nebo ne. Cvičí se bez bot.
Většina kroků hodiny instruktorky Holly sestávala z mamba, chasse, shuffle či cha-cha při všemožných variacích, které jsou tak jednoduché a přirozené, že jsem je zvládla i já netanečník a přitom byly tak nápadité, že nemohly nudit. A ještě k tomu ve mně vyvolávaly pocity nadšení.

To, co jsem nepocitila při hodinách jógy, Pilates, hip hopu nebo tai-chi, jsem pocítila právě při NIA. Byl to ten pocit TO JE ONO! NIA totiž kombinuje všechny zmíněné a přidává i prvky bojových umění. Vyzkoušela jsem klasickou hodinu NIA a ještě NIA weights, což bych nazvala "tanec s činkama", kterou bych všem přála zkusit. Ale se závažím i bez, buďte si jisti, že se zpotíte a budete cítit všechny svaly na těle. Přečtěte si více.

názory, připomínky? ==> pište!

DEN 6

Powerkick fitness - Kickboxing

Tato hodina byla výborná, přestože byla jednoduchá a vyjímečně a překvapivě v nevábné místnosti, která se víc podobala garáži. Takže jsem si na chvíli myslela, ze jsem zpátky v Israeli, misto v USA. Podělím se aspoň o pár prvků, které se mi líbily. Myslím, že jsou vhodné spíš pro pokročilé studenty.

I
horse stance:
3x roundhouse kick R (nízko, výš, vysoko)
1x knee strike L
to samé na druhou stranu


II
2x front kick R (nízko, vysoko)


III
všechny následujici kopy směžují na zrcadlo, nepivotuje se na špičkách, ale nohy se 
vždy umístí správnym směrem: 
front kick L
roundhouse R
back kick L
back kick R

JITKA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 9.4.2001