Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

Známky špatného držení těla

Správné nebo špatné držení těla váš život může ovlivnit víc, než si myslíte. Máte-li správné držení těla, budete téměř s jistotou vypadat a cítit se mladší, silnější a sebejistější. Dalším potenciálním přínosem je kvalitnější technika dýchání, lepší sportovní výkony, menší riziko zranění a efektivnější vynakládání energie a síly. V neposlední řadě vás dobré držení těla v průběhu celého života může chránit od bolestivého zatěžování kloubů.

 

Jak poznáte, že vaše držení těla by potřebovalo poopravit? Podle fyzioterapeutky Deborah Ellisonové to na vás prozradí následující:

Všechny tyto hříchy jsou známkou toho, že jste sami sebe uvěznili v krunýři špatných pohybových návyků, ať již důvodem byla nevyváženost svalového vybavení, snaha vyhnout se zatížení zraněných partií těla, ergonomické problémy nebo nesouměrné držení těla při cvičení a sportu.

 

Změňte zvyky

Zlozvykům se samozřejmě můžete odnaučit. Ellisonová tvrdí, že osvojíte-li si správné pohybové a poziční návyky, stane se vaše tělo oporou pro zdravě a efektivně fungující organismus. Vyzkoušejte následujících 10 tipů, které vám napomohou zlepšit držení těla:

1. Zařaďte neutrál!

Poznat, jaká pozice je konkrétně pro vaše tělo vizuálně i pocitově neutrální, vám může napomoci např. osobní trenér. Právě v této pozici se páteř nejlépe vyrovnává s vnějším tlakem a napětím. Měli byste být proto schopni do ní kdykoli plynule přejít jak při sezení, tak i při stání nebo pohybu.

2. Průběžně sami sebe kontrolujte.

Suki Munsell, PhD, praktikující fyzioterapeutka z kalifornské Corte Madery, radí, abyste našli způsob, kterým si držení těla budete v průběhu celého dne kontrolovat a myslet na něj, např. nařizovat si v hodinovém intervalu stopky. Ellisonová dále doporučuje, abyste si na stůl či nástěnku připevnili lístečky, které vám správné držení těla budou stále připomínat.

3. Měňte pozici.

V maximální možné míře se snažte bojovat proti negativním vlivům dlouhého sezení nebo stání. Správné sezení přitom vyžaduje daleko více svalové námahy než správné stání. Co nejvíce proto při práci využívejte rýsovacího prkna, abyste mohli pracovat vestoje. Při sledování TV nebo telefonování vždy po určité době vstaňte nebo si lehněte.

4. Trénujte svalstvo boků.

Slabé či ztuhlé svalstvo boků v oblasti pánve může významně ovlivnit držení a pozici spodní části zad a pánve samotné. Váš cvičební program by proto měl zahrnovat trénink flexibility, konkrétně svalstva flexorů, extenzorů, abduktorů, adduktorů a rotátorů boků.

5. Břicho posilujte těmi správnými cviky.

Spolu se svým osobním trenérem se pokuste najít a naučit cviky na posílení těch břišních svalů, které pomáhají pánev držet v neutrální pozici. Před tradičním zvedáním trupu a sklapovačkami – v podstatě pouze zatínání šikmých břišních svalů - dejte přednost aktivnímu posilování břicha ve stabilní poloze.

6. Protáhněte si záda!

Naučte se, jak správně provádět cviky na protahování zad, a to v pozici na kolenou s podepřením dlaněmi, lokty i nataženými pažemi. Výzkumy prokázaly, že tyto cviky často zlepšují nebo úplně odstraňují bolest zad.

7. Nezapomínejte na horní část těla.

Snažte se najít cviky, které by se zaměřovaly na přirozenou koordinaci a rytmus pohybu ramene a pletence ramenního i na posilování svalstva ramene a paží.

8. Popřemýšlejte o alternativních stylech cvičení.

Správné pozici a ovládání svalstva páteře, které mohou významně zlepšit návyky související s držením těla, věnují hodně pozornosti např. jóga a tzv. Pilátova metoda.

9. Pomáhejte si představami.

Doktorka Munsellová doporučuje, abyste se pocit vzpřímenosti pokoušeli vizualizovat a vzpomněli si třeba na vysoké sekvoje, které stojí naprosto zpříma už celé stovky let, anebo si při natahování paží nad hlavou představovali, že rostete. Při chůzi se pro změnu soustřeďte na držení těla a představujte si, že se pohybujete naprosto souměrně a zpříma.

10. Konzultujte se specialisty.

Špatné držení těla může negativně ovlivnit vaše zdraví a zkomplikovat vám každodenní život. Vedle osobního trenéra by tedy v případě potřeby bylo dobré obrátit se na podiatra (odborníka na léčení chorob nohou), ortopeda, fyzioterapeuta nebo chiropraktika.

IDEA. Posture Pointers .
http://www.ideafit.com/ftjune99.htm
překladová práva vyhrazena
překlad:
LUCIANA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 23.1.2001