Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

NIA technika

Obsah:

Co je NIA
NIA na vlastní kůži
Více teorie
Historie a zakladatelé
NIA on-line
Školení NIA

Co je NIA

NIA je zkratka pro "Non Impact Aerobics" a zároveň pro "Neuromuscular Integrative Action". Tedy skupinové cvičení - aerobik, ale bez bot a bez skákání a nejen to!

Diky různé směsi pohybů, konceptů a teorií různorodých kultur, NIA nabízí zážitek, který zahrnuje individuální kreativitu, sebepoznávání a svobodný projev těla. Klid a koncentrace tai-chi, dynamické pózy jógy, výbušná síla bojových umění, elegance a spontánnost moderních a etnických tanců, to vše umožňuje zůstat fit a sklízet holistický prospěch = pocit správného bytí, který proniká do každého aspektu našeho života.

NIA je, i když to zní fádně, opravdu pro všechny. Nabízí tři stupně intenzity v každém pohybu a výběr rozsahu pohybu. NIA je přizpůsobivá pro potřeby všech stupňů pokročilosti, co se fitness týče. Starý či mladý, fit nebo nefit se může účastnit.

NIA se zcela drží zásady příjemného pocitu: Pokud vám to dělá dobře, pokračujte v tom. Pokud to bolí, přestaňte!


NIA na vlastní kůži

Díky měsíčnímu pobytu v Texasu jsem měla šanci zkusit pár lekcí NIA techniky. A musím říct, že NIA byla asi jediná věc, proč se mi nechtělo odtamtud odjet. Při první hodině jsem byla jak Alenka v říši divů, protože se mi nechtělo věřit, že tak jednoduchá a přirozená věc, kterou NIA je, je tak málo rozšířená. Nechci vytvářet prognózy, ale mám pocit, že tohle bude právě aerobik budoucnosti.

NIA instruktoři učí nejen na domácí půdě NIA studií, kde interiér je patřičně vyzdoben a opečováván, ale nabízejí hodiny i v běžných fitness centrech, ale ani obyčejné aerobikové prostory mi neubraly na atmosféře NIA hodiny.

Cvičí se naboso (na parketách) a na moderní hudbu nezávislých umělců. Hudba tu slouží k vyvolání vztahu se strukturou zvuku, rytmu, tempa, melodie a harmonie. Každá hodina NIA je jiná, stejně tak hudba. (není divu že jedna hodina stojí $10) Tempo i intenzita hodiny se mění v závisloti na hudbě.

Když byste pozorovali NIA hodinu, zdálo by se vám, že se skupina lidí pokouší o moderní tanec, ale věřte mi, NIA tanec není vůbec složitý, ale také vůbec ne nudný. A je to samozřejmě aerobní práce, která vás navíc nutí k úsměvu po celou hodinu.

Jedna hodina se mi líbila zvlášť, měla název Kuráž a půvab a plynule přecházela z tvrdých (mužských) pohybů, jako pochod námořníků, do měkkých a ladných (ženských) pohybů a to zároveň s hudbou.

Součástí každé hodiny je freeplay, kdy se učastníci pohybují podle svého. Někdo třeba poskakuje, jiný se plazí po zemi. Prostě cítit hudbu a své vlastní tělo. Myslela jsem, že toho nebudu schopná, ale nakonec mě překvapilo, že jsem se dokázala uvolnit a nepřišlo mi to nakonec ani směšné.


Více teorie

Zakladatelé NIA techniky jsou oddáni učení ostatních, jak spojit příjemný zážitek a radost skrze pohyb. Tvrdí, že pohyb je nástroj, který používáme k samostudiu a samostudium je nástroj, kterým dosáhneme uvědomění si a porozumění vlastního těla, samoléčitelství, fitness, lásky k sobě sama, osobního vzrůstu a změny životního stylu. NIA je spojení mysli a těla, které zapojuje všechny části lidského bytí, včetně emocí a duše. NIA je "živý systém", který pracuje nejlépe, když pracuje s přirozenou a přírodní moudrostí a inteligencí těla. Tělo je náš nejlepší a nejmoudřejší učitel!

Příjemný zážitek. NIA zdůrazňuje "příjemný zážitek před bolestí" a "lehkost před námahou".

Pestrost. NIA používá různé druhy a typy pohybu s cílem zvýšit stimulaci, která vyvolá krátké stavy zesíleného vnímání v mozku, které zapojují paměť a mechanismy rozkoše.(centrum hypotalamu)

Mozek. NIA podporuje studenty k hledání změn, nových pocitů a podnětů, protože co je neotřelé a vzrušující, zvyšuje mozkovou aktivitu. NIA začleňuje jazyk, který stimuluje levou a pravou stranu mozku a prohlubuje tak somatické spojení.


Historie a zakladatelé

debbie+carlosNIA byla založena Debbie and Carlosem Rosas, kteří byli vedoucími osobnostmi ve fitness průmyslu od roku 1976. A prezentéři konferencí organizace IDEA přes deset let.

V roce 1983, s touhou ukázat lidem holistické a jednotné cvičení, zahodili boty, vyřadili opakující se skákání a jogging a vytvořili NIA techniku. NIA je akreditována organizací ACE.

Debbie a Carlos natočili sedm cvičebních videokazet, jednu meditační kazetu a jsou autory Holistického Fitness učebnice organizace AFAA.
Napsali také knihu Nia, Non-Impact Aerobics a čtyři manuály, které jsou používané pro certifikační program NIA techniky. V rámci osobního a profesionálního zkoumání studují tanec, bojové umění, hudbu, umění, terapii, energii a léčitelství.
Oba žijí v Oregonu (USA)


NIA on-line

aneb přečtěte si sami

hlavní stránka: www.nia-nia
více teorie: globalunity
NIA články a zajímavosti: tipsheet


Školení NIA

Chcete se stát instruktorem NIA?
Trénink NIA školení byl vytvořen podle předlohy systému bojových umění - pokročilost NIA instruktora je daná čtyřmi stupni základních pásků. (1. stupeň = bílý pásek, 4. stupeň = černý pásek)

Všechna intenzivní školení začínají s tříměsíčním domácím předstudiem s videokazetami a tištěnými materiály. Sedmidenní intenzívní kurz (40 hodin)poté zakončí každý stupeň a je k dispozici kromě USA i v jiných částech světa.
Nás bude asi nejvíc zajímat Německo nebo Švýcarsko.

Seznam kurzů po celém světě: Nia Intensives Around the World (NIA je uznávaným studiem organizací ACE a AFAA)
Pokud vás zajíma víc, klikněte na NIA školení

 

JITKA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 19.6.2001