Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

Hudba na aerobiku

Hudba není pouhým doplňkem aerobiku. Představte si aerobikovou lekci bez hudby. Úúú nuda. Hudba vede hodinu, hudba motivuje, hudba vás bičuje k lepším výkonům, hudba vyvolává náladu.
Tento článek asi nejlépe poslouží začínajícím instruktorům, nebo těm, kteří o tom uvažují. Pokročilí instruktoři můžou skočit rovnou na doporučené hudební rychlosti.

 

obsah:

jak počítáme hudbu
doporučené hudební rychlosti
výběr hudby
užitečné odkazy

 

jak počítáme hudbu:

Aerobiková hudba je speciálně mixovaná a skládá se z hudebních bloků. Hudební blok je rozdělen na 4 fráze, každá fráze obsahuje 8 úderů (beats).

Laikovi to určité zní zbytečně složitě a začínající instruktor má z toho většinou oči navrch hlavy. Neboť choreografie se právě skládájí z bloků po 32 úderech. A takto připravená choreografie krásně sedne do hudby. A vlastně hudba pomáhá instruktorovi s počítáním. Kdo slyší hudbu, může být instruktor aerobiku.

Takže jdeme dopředu = march front, 8 7 6 5 , jdeme dozadu 4 3 2 1. Tak to jsme právě udělali jednu frázi. Na každý úder hudby jsme udělali jeden krok. Pokud si to zopakujeme celkem 4x (4x8=32), máme blok.
Teď jenom poznat, kdy začíná blok. Pokud se pořádně zaposloucháme, uslyšíme každých 8 úderů jeden trochu silnější. To je začátek fráze. Jeden z těch začátků fráze se ale odlišuje trochu víc, je víc silnější a i hudba se většinou změní. To je přesně "master beat". Tady začíná blok, tady začíná naše choreografie.

Rozlišení master beatu je někdy těžší, někdy lehčí, záleží na písničce. Začínajícím instruktorům se většinou doporučuje pracovat s hudbou, která má výrazné údery (beats). Jde jen o věc praxe. Instruktoři si většinou ani nepamatují, jak se ze začátku učili počítat, přijde jim to po čase úplně přirozené.
Nejlépe je trénovat všude, kde slyšíte hudbu, aby se beaty dostaly do uší. Tleskejte si na doby, nebo podupávejte nohou. Pusťte si aerobikovou hudbu v autě a třeba jen kývejte hlavou na doby nebo si poklepávejte prstem. Moje kamarádka (ahoj Romusho!) si v autě klepala rukou na srdce, znáte Hříšný tanec s Patrickem Swayze, ne?
(ale to bylo myslím auto s automatickou převodovkou :)

doporučené hudební rychlosti:

BPM (beats per minute) = počet úderů za minutu udávají tempo hodiny.
Tempo lekce záleží na jejím typu nebo jednotlivé části hodiny, aerobik hi-lo má rychlejší tempo (tzn. více beatů za minutu) než třeba step aerobik. Tempa hodin jsou mezinárodně platná a ověřená a je záhodno je dodržovat. S rychlostí se zvyšuje riziko poranění, buď svalové nebo kostní.

 

warm up 128 - 140 BPM
low impact aerobic 130 - 140 BPM
hi impact aerobic 140 - 160 BPM *
step aerobic 118 - 128 (135 s velmi pokročilými cvičenci)**
aqua aerobic 120 - 130 BPM
floor work, posilování 120 - 130 BPM
fit ball 110 - 120 BPM
cardio kickboxing 120 - 140 BPM

*  AFAA udává 130 - 155 BPM pro aerobic lekci
** Reebok University tvrdí, že víc než 128 BPM u stepu se stává high impact lekcí a ujímá ze správné techniky a formy

výběr hudby:

Vybrat správnou hudbu pro tu správnou hodinu není taky jednoduché. Pokud nemáme v tělocvičně k dispozici pitch control, měnič rychlosti hudby, tak asi prvním vodítkem při výběru kazety na hodinu bude BPM. Dále záleží na typu hodiny, na stylu choreografie a určitě na věku cvičenců anebo na jejich vkusu.
Z obrovského množství firem produkující aerobikovou hudbu nemáte šanci nenajít tu správnou. Disco nebo techno, 60. léta i vánoční koledy. U většiny firem je možnost poslechu on-line, předtím než koupíte.
Pozor, výběrem nevhodné hudby můžeme pokazit hodinu, stejně tak použitím kazety, kterou neznáme dopředu.

užitečné odkazy:

Kde koupit aer. hudbu seznam firem produkující mixovanou aerobikovou hudbu
Hlasitost hudby na aerobiku článek, kde více neznamená lépe
Tarifní poplatky - autorská práva (OSA) odkaz na Wellness Evy Blahušové, kde se dočtete jak je to s poplatky za používaní hudby na aerobiku
Oblíbené kazety nahlédněte do mlýna

JITKA

názory, připomínky? ==> pište!

podle materiálů: Reebok University, http://reeboku.com/; Exercise Standards&Guidelines, AFAA, 1997, CA,USA; Dana Weisserová, Vzdělávací kurz instruktorů aerobiku; Vašek Krejčík, Workshop Aerobic,1997

© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 10.7.2001