Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.


# Zapomeňte na aerobic, staňte se učiteli tělocviku! NEW
# Fat-Burners Spalovače Tuku- Skutečně působí?
# Tři kruté pravdy o aerobiku v Bally Fitness v Miami
# Aerobiky v Severní Karolíně
# Ma Huang

Zapomeňte na aerobic, staňte se učiteli tělocviku!

Klasickým hodinám aerobiku, s využitím aerobikových kroků, prvků a choreografie, v USA již téměř odzvonilo. Na rozvrhu aerobikových hodin ve fitcentrech můžete najít zhruba tak 2 hodiny StepAE týdně a výjímečně, v jednom z mnoha fitcenter ve městě, 1-2 hodiny „klasického“ Hi/Low aerobiku. Ostatní hodiny, z asi 8 různých hodin denně, jsou hodiny kondiční.

Jaké druhy cvičení tedy můžete ve fitcentrech USA absolvovat?

I. Kondiční – Cardio classes

Boot Camp – „staré známé“ gymnastické cvičení. V těchto hodinách se hodne posiluje kondiční formou spolu s kombinací atletického tréninku /střídá se posilování s různými formami běhu/.
Box/Kickboxing
Cardio ball – cvičení s velkými míči v rychlém tempu
Kickbox Interval/Power Kick – střídání kickbox aerobiku s posilováním se zátěží
Salsa – taneční hodiny prvků latinského tance
Spin-interval – střídání kondiční jízdy na kole a posilování se zátěží /činky/
Sport Conditioning – obdoba hodiny boot camp – drill sportovního atletického tréninku
Triathlon Class – 1,5 hodiny trvající obdoba a simulace triatlonového závodu. Hodina je rozvržena zhruba takto: 0,5 hodiny plavání, 0,5 hod. spinning, 0,5 hod. běh na běhacích pásech. Každou hodinu se odehrává takový „mini“ závod a přesun mezi stanovišti musí být co nejrychlejší.
Street Jam – contemporary street dance. Velice oblíbená hodina mezi mladými obou pohlaví. V hodinách se učí pohyby club a street dance, které pak s úspěchem předvádí na víkendových klubových akcích.

II. Mind/Body Connection, Movement, Muscular Conditioning

Tyto hodiny jsou aranžovány k rozvoji rovnováhy, síly, flexibility a celkovému uvědomění si vlastního těla.
Belly Dance – břišní tance
Dance Form – tanec a kondiční cvičení založeno na technikách klasického tance, Modern Dance a Jazz.
Dryland Training – základní posilovací program vytvořený ke zvětšení síly a silové vytrvalosti v průběhu udržování rovnováhy a správného držení těla.
Fitball – rozvoj síly a rovnováhy s využitím velkých míčů
Pilates Mat – floorwork class založená na principu Pilates. Hodina založená na základních cvicích vedoucích ke zlepšení držení těla a rovnováhy posilováním oblasti břicha a spodní části zad, posilování horní i spodní části těla s využitím vlastní váhy.
Piloga – kombinace Pilates a Jogy
Stretching
Tai Chi
Yoga

III. Agua Classes

Aguafit – kombinace kondičního cvičení a posilování
Aguacardio – zlepšování cardio vytrvalosti
Aguakickboxing – pohyby kickbox, které využívají vody jako „bouchacího pytle“
Agua TNT – intenzivní 30 minutové cardio nasledované důkladným 30 minutovým posilováním, hlavně břišních svalů
Aguatone – posilování s využitím polystyrénových činek. Stlačováním plovoucích činek pod vodu skvěle posílíte vaše svaly.
H2O Back Care – posturální cvičení zlepšující pohyblivost, flexibilitu a sílu
Water Walking – „chodící hodina“ vhodná pro regeneraci po zranění, těhotné a lidi s problémy kloubů

MáCA

názory, připomínky? ==> pište!

nahoru


Fat-Burners Spalovače Tuku
Skutečně působí?

Zatučnělé tělo, kdo by ho chtěl? Největší problém s tukem je, že ho většinou velmi snadno získáte a velmi těžce se ho zbavíte. Jakmile si jednou vytvoříte tukové buňky, už ve vašem těle zůstanou. Vy můžete koordinovat jen jejich objem. Posledních několik let výrobci doplňků výživy věnovali pozornost vývoji doplňků, pomáhajících redukovat objem tuku ve vašem těle.

Na trhu můžete najít neuvěřitelné množství "zaručených" spalovačů tuku. Některé působí více, jiné méně, jiné vůbec. Pokud se rozhodnete pro některý z těchto doplňků výživy, mějte pořád na paměti, že zázraky se nedějí. Bez pohybu a odpovídající stravy vám žádný doplněk nepomůže. Spalovače tuku vám pomáhají tento proces urychlit, ale pouze užíváním těchto doplňků určitě nezhubnete. V článku níže je uvedeno několik spalovačů tuku, které nabízí trh. Jsou ohodnoceny hvězdičkami.

Jedna hvězdička = produkt nemá žádný efekt na spalování tuku
Dvě hvězdičky = malý efekt spalování tuku
Tři hvězdičky = vliv na spalování tuku
čtyři hvězdičky = efektivní fat-burner

CHITOSAN *

Když se tento přípravek dostal na trh jako novinka, všude se reklamovalo, že velmi dobře působí na spalování tuku. Poslední výzkumy však dokázaly, že nepůsobí prakticky vůbec. /můžeme se o něm rozepsat více příště/ Některé studie ukazovaly, že by mohl blokovat absorbování tuku do těla. (Ormord a kol., 1998). Nezavrhujme ale tento výrobek ýúplně. Chitosan má vliv na snížení hladiny cholesterolu /špatného/ a mírné zvýšení HDL cholesterolu / dobrý cholesterol/. Také může přecházet zvyšování krevního tlaku v souvislosti s hodně slaným jídlem.

PYRUVATE * *

Existuje několik studií, které ukazují na pyruvate jako efektivní spalovač tuku. Vědecký tým profesora Stanka (1996) prováděl výzkum na skupině obézních žen, jimž jejich dietu doplňoval tímto výrobkem. Po třech týdnech se ukázalo, že ženy, které doplňovali dietu pyruvatem, ztratily více tělesného tuku něž ženy, které držely dietu bez pyruvate. Proč jsem tedy přiřadila dvě hvězdičky? Abyste dosáhli uváděného efektu, musíte denně sníst 30 gramů pyruvate. Při cenách jedné jediné skleničky s tabletami pyruvate byste se nedoplatili.

CHROMIUM PICOLINATE * * *

Chromium zvyšuje citlivost svalových buněk na inzulín. Svaly jako hlavní uživatelé glukózy v těle ji tak přijímají více a tím zmenšují šance na přeměnu karbohydrátů a jejich uložení ve formě tuku. Chromium picolinate tlumí ukládání tuku a podporuje růst svalů. (Anderson,1998)

EPHEDRINE, KOFEIN * * * *

Kombinace 20 mg ephedrinu a 200 mg kofeinu je jedna z nejvíce efektivních termogenických kombinací a je hitem v "hubnoucí" oblasti. Ephedrine stimuluje hladinu vašeho metabolismu a produkuje tělesné teplo /termogeneze/, tím zvyšuje počet kalorií, které vaše tělo spálí. Pro zvýšení "spalovací" funkce se k těmto dvou látkám přidává aspirin a vytváří se tzv. ECA /ephedrine, caffeine, apspirin/ kombinace. Aspirin pomáhá v těle prodloužit fat-burning efekt. ECA kombinace se stává jedním z nejvíce efektivních fat-burnerů, zejména s přídavkem L-carnitinu, HCA a chromia můžete dosáhnout výborných výsledků. Tyto přípravky a jejich kombinace můžete najít v několika výrobcích na našem trhu, např. Diet Fuel apod.

Celou tuto kategorii řadím mezi tzv. dryáky, které rozhodně nedoporučuji každému. Rozhodně by se těchto výrobků měli vyvarovat lidé s poruchami srdce, vysokým krevním tlakem, migrénami apod. Něž se rozhodnete některý z těchto výrobků užívat, konzultujte to raději s vašim lékařem. Určitě si hned od prvního dne nenasazujte plné dávky, uváděné na balení. Začněte postupně. Nezapomeňte při této kůře doplňovat minerály, zejména vápník! Pro ty, kdo nemají rádi chemickou formu doplňků, jsou zde rostlinné ekvivalenty. Velké množství ephedrinu v těle vytváří Ma Huang a rostlina s vysokým obsahem kofeinu je guarana.

HYDROXYCUT * * * *

V současné době hit na trhu, považován za nejýúčinnější spalovač tuku. Bohužel také jeden z "dryáků" s jehož užíváním byste měli být opatrní. Hydroxycut vám nejen pomáhá spalovat tuk, ale na prvním místě působí preventivně proti jeho ukládání. Hydroxycut obsahuje složky, které mohou zrychlit spalování tuku až o 613 procent. To znamená, že měsíční dietní kůra s hydroxycutem má stejný ýúčinek jako 6-ti měsíční dieta bez hydroxycutu. / více se o tomto výrobku můžeme rozepsat přístě, pokud bude zájem/

MáCA

Použitá literatura: Anderson R.A.: Nutrition 56:266,1998. Omrod D.J. a kol.: Atherosclerosis, 138:329,1998. Stanko R.T. a kol.: Obesis realions, 20:925,1996. Haas R.: Battle of the fat-burners. In:Muscular Development, June 2000, 143-147.

názory, připomínky? ==> pište!

nahoru


Tři kruté pravdy o aerobiku v Bally Fitness v Miami

Po dobré zkušenosti s Bally Total Fitness z Los Angeles jsem si toto fitcentrum vybrala i v Miami. Tato celoamerická síť fit-center má velmi dobré vybavení posilovny s kvalitním zázemím jako jsou vířivky a bazény. Nejvíce jsem samozřejmě byla zvědavá na aerobiky. Největší zastoupení v týdenním rozpisu mají již tradiční step-aerobiky. Různých forem Hi/Lo aerobiku se tady učí na můj vkus málo, asi jen 6 hodin týdně. Dále v rozpise můžete najít Kwando - forma kickboxing aerobiku, Belly Dancing, Salza a Power Flex. Power Flex je výborná forma posilování s velkou činkou a s lehce nastavitelnou zátěží. Tyto hodiny vřele doporučuji všem, kdo nechtějí chodit do posilovny, ale přitom by si rádi zpevnili všechny svaly.

Též bych se ráda více zmínila o výuce klasických aerobiků, step a hi/lo. Abych řekla pravdu, je to pro mě tady v Miami velké zklamání.

Krutá pravda č.1:

V Miami jsou 4 Bally Fitness a na všech místech cvičí cvičitelé ýúplně stejné sestavy. I když přijmou nového cvičitele, tak i on /ona/ cvičí opět stejnou sestavu.

Krutá pravda č.2:

Sestavy se vůbec neobměňují. Chodím do Bally již skoro rok a sestavy jsou pořád stejné.

Krutá pravda č.3:

Cvičitelé nechtějí nebo neumí učit. Pokud přijdete jako nováček do jejich hodin, tak si vás vůbec nevšímají a nechají v tom každého plácat. Sestavy (protože je cvičí v celém Miami a nekonečně dlouho) už znají všichni a tak cvičitelé jen zakřičí kombinaci a všichni začnou cvičit už celou sestavu bez postupného učení. Abych nelhala, asi 2x jsem viděla jednu cvičitelku učit krátkou novou kombinaci. Vypadalo to takhle: Celou kombinaci cvičila tak dlouho, dokud to většina lidí stylem pokus-omyl nedokázala zacvičit.

Nechci říkat, že aerobiky v USA jsou špatné. Toto je jen velmi ýúzký pohled na věc. Když jsem chodila na aerobiky v Los Angeles, tak byly výborné. Nechci dělat nějaké závěry, ale myslím si, že to možná bude tím, že většina obyvatel pochází ze zemí Jižní Ameriky a okolních ostrovů a ti mají trošku jiný způsob práce. Už to, že skoro všichni cvičitelé začínají svoje hodiny se zpožděním asi o něčem svědčí. V blízké době se chystám navštívit aerobiky v L.A. Fitness a v Lord's Gym-Body 2000. Věřím, že se můj pohled změní. Pokud ne, tak vkládám poslední naději do Porky's Gym, která má německou majitelku a management.

MáCA

názory, připomínky? ==> pište!

nahoru


Aerobiky v Severní Karolíně

Ahoj Marcelo,

přečetla jsem si tvůj článek o aerobiku v Miami a musim říct, že s tebou naprosto souhlasím.

V Americe jsem už taky nějaký pátek, jsem také instruktorka aerobiku (IFAA). Měla jsem tu možnost předcvičovat ve fitness Gold's Gym v North Carolině, kde jsem poprvé navštívila hodiny aerobiku tady v Americe. Byla jsem naprosto šokovaná, moje představy o perfektních a kvalitně vedených hodinách aerobiku se rozplynuly jen pár sekund po tom, co cvičitelka pustila hudbu. Zaprvé tu hudbu neslyšela, šla do svého vlastního rytmu, pokud se jí zrovna chtělo, změnila cvik, aniž by na to nějak upozornila, nějaký názvosloví nebo gesta ani neznala. Jela si podle svého rytmu bez ohledu na věk a schopnosti cvičenců. Během hodiny cvičenci postupně odpadli, takže na konci hodiny nás tam bylo jen ani ne polovina. Prostě a doslova je uhnala. Byli to většinou starší lidé, kteří to prostě fyzicky nezvládli. Přesto ale příště přišli zase, protože takovýmhle způsobem tu cvičí skoro všichni cvičitelé. Nikdo z nich snad nemá páru o tom, jak se učí a jak se přistupuje k cvičencům.

Vzhledem k tomu, že právě v tomhle fitness hledali cvičitelku, využila jsem situace a po zdárně odvedené ukázce z mé hodiny high-low, jsem byla přijata. Myslím, že byli opravdu mile překvapeni způsobem, jakým jsem hodinu předvedla. Po několika dnech se mi tak naplnil sál cvičenci, že jsem až žasla. Dokonce mi bylo navrženo, jestli bych nechtěla vzít hodiny navíc. Všichni, ti co chodili do ostatních hodin, mám na mysli i ty starší, si moje hodiny moc pochvalovali. Když už nestačili s dechem, vždycky jsem jim ukázala způsob, jak to udělat, aby nemuseli odejít. Byla jsem opravdu ráda, že i ti lidé, kteří nemají o aerobiku jako takovém ani páru, dokázali rozeznat kvalitní vedení od, dá se říci, nekvalitního. Tím se nechci nijak vychvalovat, ale myslím si a jsem přesvědčena o tom, že v České republice je naprosto skvělý tým odborníků, kteří učí budoucí instruktory jak vést kvalitní hodiny aerobiku, jak naučit sestavu co nejlépe, jak šetřit zdraví klientů atd….

Myslím, že tady v Americe, tedy aspoň v těch východních státech tomu tak není. Californie je prý o něčem jiném, sice jsem tam nebyla, ale asi bych tomu věřila. V nejbližší době se tam chystám, tak budu mít možnost posoudit.

To je tak asi, co jsem ti chtěla napsat k tvému článku. Měj se moc pěkne.

S pozdravem Petra casey25@atlas.cz

názory, připomínky? ==> pište!

nahoru


Ma Huang

Ma Huang je účinný stimulant efektivního spalování tuku, používaný mnoha sportovci zejména v kulturistice a fitness. Ma Huang je původem starověká čínská bylina se zajímavou historií, známá také jako ephedra. Ma Huang vypadá neobvykle, je to keř bez listů, podobný tak trochu koňskému ocasu. Rostlina je velice pevná, stonek a větve jsou bez kůry jen s tenkou slupkou a v létě rozkvétá drobnými žluto-zelenými květy. Podle literatury se používání Ma Huangu zjistilo již okolo roku 3000 let před naším letopočtem, kdy čínští lékaři předepisovali čaj z Ma Huangu na nachlazení, horečku a astma. Když v roce 1847 přijeli Mormoni do Utahu, Indiáni je seznámili s americkou variantou ephedry - piniovým posilujícím nápojem. Mormoni jej používali jako přídavek do kávy a čaje - odtud název Mormonský čaj. V období od 20. do 40. let 20. století byl používán v různých produktech v lékařství. Jeho užívání bylo obecně známo jako efektivní a bezpečné. Vědělo se však i o jeho potencionálních vedlejších efektech jako zvyšování krevního tlaku a bušení srdce. Později byl nahrazen chemickou variantou - pseudoefedrinem, který má relativně odpovídající efekt s redukovanými vedlejšími účinky.

Ma Huang (efedra) je dnes doporučován na astma, horečku a pocit zahlcení v nose a hrudníku při rýmě a chřipce. Všechny tři aktivní složky Ma Huangu - efedrin, pseudoefedrin a norspseudoefedrin - jsou silnými stimulanty centrálního nervového systému. Efedrin otevírá průchod průduškami, stimuluje srdce, zvyšuje krevní tlak, zvyšuje hladinu metabolismu a množství potu a moče. Oproti tomu redukuje tvorbu slin a žaludečních štáv. Bohužel, také se může stát, že silné stimulanty v Ma Huangu mohou vést k mrtvici nebo až smrti. Pokud chcete Ma Huang zařadit do své výživy, vždy jeho používání konzultujte s vaším lékařem a i když jste zcela zdrávi, začínejte jeho užívání po menších dávkách než je doporučeno.

Proč je Ma Huang používán?

Zatímco vědecká komunita všeobecně považuje Ma Huang/ephedra za dost nebezpečný doplněk výživy, je zde stále hodně lidí, kteří jej doporučují jako významnou složku odbourávaní tuku. Říkají, že kombinace efedrinu a kofeinu pomáhá lidem odbourávat tuk a přitom si udržet svalovou hmotu. Tito tzv. stoprocentní zastánci Ma Huangu prohlašují, že jeho používání je bezpečné a v tisku uváděné zdravotní problémy nebo smrt po jeho užívání je jen senzacechtivost tisku.

Výzkumy ukázaly, že kombinace efedrinu a kofeinu zvyšují termogenezi /zrychlení metabolismu/ a tím počet spálených kalorií v těle. Užívání kombinace efedrinu a kofeinu potlačuje chuť k jídlu a stimuluje využívání tuku k přeměně na energii. Mnoho studií ukázalo, že kombinace nízko kalorické diety spolu s užíváním kombinace efedrinu a kofeinu má významný podíl ve snižování hmotnosti a procent tuku v těle. Ukázalo se, že snižování hmotnosti za pomoci kombinace efedrinu a kofeinu nezpůsobuje zároveň úbytek svalové hmoty. Tento fakt je významný hlavně pro ty sportovce, kteří potřebují zachovat nebo zvýšit procento svalové hmoty a zajistit úbytek tuku v těle.

Jak jste si mohli přečíst v předchozím článku /fat burners/, tato kombinace je doopravdy účinná, ale také může být hodně nebezpečná. Ještě jedno upozornění, které jsem zapomněla v předchozím článku napsat a čtenářka Kateřina / díky Kathy/ mě na to upozornila: Efedrin je u nás zakázaná látka a jeho užívání je považováno za doping.

Vedlejší účinky a doporučení

Bohužel, jak jsme se již mnohokrát zmiňovali, Ma Huang není bez rizika. FDA /Food and Drug Administration/ shromáždila více než 800 různých zdravotních komplikací, které měl na svědomí Ma Huang, včetně srdečních záchvatů, mrtvice, třesu a nespavosti a bohužel i smrti. FDA má v databázi 17 případů smrti, které má na svědomí Ma Huang. V roce 1996 FDA varovala veřejnost před používáním doplňků výživy, které obsahují Ma Huang/efedrin. V roce 1997 navrhla, aby na obalech všech těchto výrobků bylo varování o možném nebezpečí, limitovala množství, které může jedna dávka obsahovat a zakázala kombinace Ma Huangu s jinými rostlinnými stimulanty. Bohužel, ne všechna jejich doporučení byla doposud zrealizována. Proto si při nákupu takového doplňku dávejte pozor, jestli výrobek neobsahuje další stimulanty jako například guaranu nebo extrakt z ořechů kola.

Stimulant Ma Huang může u vás vyvolat nespavost, nervozitu /pocit neopodstatněného stresu/, žaludeční problémy, sucho v ústech a třes těla nebo rukou.

Zastánci užívání Ma Huang doporučují začínajícím uživatelů brát menší množství, aby si tělo na tuto látku zvyklo. Tím byste měli zjistit, jak tělo na Ma Huang reaguje a můžete tak minimalizovat vedlejší efekty. Také doporučují pít více vody, abyste minimalizovali sucho v ústech.

Samozřejmě zde existuje skupina lidí, kteří by Ma Huang neměli nikdy užívat. Mezi nimi jsou i aktivně závodící sportovci, protože Ma Huang obsahuje látky, zakázané Mezinárodním Olympijským výborem. Dále by ho nikdy neměly užívat těhotné ženy, protože může vyvolat spontánní potrat. Také není doporučován lidem se srdečně-cévními chorobami, s anginou pectoris, vysokým krevním tlakem, onemocněním se štítnou žlázou a zvětšením prostaty. Pečlivě studujte etikety u každého doplňku vaší výživy, který chcete používat k redukci podkožního tuku.

Použitá literatura: Ling, N. : Sports Nutrition for Endurance, 2000. Florida Sports Magazine, August 2000.

MáCA

názory, připomínky? ==> pište!

nahoru
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 20.11.2000