Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

A co takhle šlápnout do pedálů v teple?

Představte si, že nasednete na svou starou dobrou přehazovačku (nebo zbrusu nové superhorské kolo) a vydáte se na skvělou 40-minutovou projížďku krajinou. Je krásně, vane jen lehounký větřík… a než se nadějete, jste zpátky doma. Unavení, a přitom příjemně osvěžení fyzickou aktivitou, která vám připadala spíš jako zábava a ne nějaká zabíračka.

Tohle úplně banální potěšení z jízdy na kole je natolik lákavé, že se tento tradiční způsob trávení volného času postupně přerodil v jednu z nejmodernějších a nejoblíbenějších forem cvičení v krytých prostorech, které mají tu výhodu, že vás neodradí počasí, náročný terén anebo prostě chybějící motivace. Hodiny tzv. spinningu dnes najdete ve fitnesscentrech a studiích po celém světě. Pokud jste ho ještě nevyzkoušeli na vlastní kůži, určitě jste už viděli alespoň reklamy: skupina cvičenců nahrbená na stacionárních kolech s odhodlaným, dokonce snad lehce euforickým výrazem, jak přehorlivě naslouchají instruktorovi a při tom šlapání málem vypustí duši z těla. Napadlo vás někdy, že byste se k nim přidali?

Vaše první sálová vyjížďka

Cítíte se při představě toho, že to také vyzkoušíte, trošku nesví. Stydíte se? Nejste sami. Představa, že spinning je nesmírně náročné cvičení, které "neodpraví" jen ty nejzdatnější, je totiž tou nejčastější pověrou, která se s ním váže, říká Jill Flyckt. Tento instruktor ze San Diega, který získal certifikát Spinning7, pokračuje: "Nováčkům vždycky říkám, aby nezapomínali na to, že jen oni sami jsou pány svého kola. To oni si nastavují tempo a nikdo je při tom nekontroluje. V tom je právě rozdíl mezi spinningem a jiným cvičením, kde si každý snadno všimne, když něco popletete."

Mezinárodně uznávaný odborník na fitness, Johnny G, který jako cyklista s neuvěřitelnou odolností a skvělými motivačními schopnostmi (a ty trenérovi nesmí chybět) celý spinning vymyslel a jehož program "spinningománii" odstartoval, zdůrazňuje: Na spinningu je nejlepší to, že si sami můžete zvolit intenzitu cvičení nastavením určitého odporu, takže pak vůbec nezáleží na tom, kolik vám je, kolik vážíte a jak jste na tom s fyzičkou. Jde o to, abyste v sobě díky spinningu objevili vítěze, který tam dřímal vždycky.

Odborníci na fitness se shodují na tom, že jde o vynikající kardiovaskulární trénink, který je pro naše zdraví a udržování optimální hmotnosti neméně přínosný než ostatní formy aerobního cvičení. Vzhledem k tomu, že při spinningu není tělo vystaveno žádným nárazům, jde o mimořádně univerzální cvičení. Je tedy ideální pro ty, kteří dokončili rehabilitaci, pro ženy těsně před porodem i po něm a jedince s únavovými zraněními, bolestmi zad nebo artritidou.

To, co spinning činí tak neobvyklým, je asi zcela speciální způsob motivace cvičenců. K tomu, aby každý za sebe dosáhl maximálního výkonu, napomáhá neutuchající proud instrukcí, hudby a vizualizace (která vás rázem přenese do určitého virtuálního terénu, např. do hor nebo divoké přírody). Jak říká Johnny G, jde o zdokonalování fyzických, psychických i emocionálních schopností. Máte příležitost naučit se bojovat sami se sebou, překonávat překážky a získávat vnitřní sílu, díky níž pak dosáhnete svých cílů.

Co vás čeká

Jedna lekce většinou trvá 40-45 minut, ale některé úvodní hodiny pro začátečníky nepřesahují 30 minut. Instruktora slyšíte buď z reproduktoru anebo ze sluchátek, která máte v průběhu hodiny na uších. Existují různé typy spinningových programů a kol.

Odpovědi na dvě nejčastější otázky:
Nebudu mít po spinningu velká stehna? Velikost svalů u člověka záleží na genetických předpokladech - tedy rodičích - a ne kurzech spinningu.
Nebude mě pak bolet celé tělo? Rozbolavělé tělo a zvláště bolesti čtyřhlavého svalu stehenního, lýtkového svalu a pánve nejsou po prvních pár lekcích ničím neobvyklým, ale když se spinningu budete věnovat dvakrát nebo třikrát týdně, tělo si rychle zvykne.

Jak na to

Chcete-li si spinning usnadnit a zpříjemnit, nezapomínejte na následující:
Buďte pány svého kola. Nepřepalte to. Právě toho se začátečníci dopouštějí nejčastěji.
Jeďte si podle svého! Nezapomeňte na vybavení. Oblékněte si něco pohodlného a pokud možno si pořiďte speciální cyklistické kalhoty a nízké tenisky s pevnou podešví (boty na cross-training nebo cyklistickou obuv). A dostatek tekutin plus ručník s sebou!
Promluvte si s instruktorem. Popište, jak na tom s cvičením jste, jaké máte cíle a případná zranění. Zeptejte se, v jaké pozici správně sedět a naučte se volit si odpor a rychlost kola. Zkontrolujte také správné nastavení výšky a úhlu sedadla.
Dejte si závazek. Počáteční nepříjemnosti vás nesmí odradit. Nevzdávejte to zbytečně brzy a raději zkuste přijít víckrát. Vždyť právě spinning může být tím pravým ořechovým, co oživí a skvěle doplní váš cvičební program. Takže nasedněte a pořádně to rozjeďte!

IDEA. Are You Ready for Indoor Cycling?.
http://www.ideafit.com/ftcycling.htm.
překladová práva vyhrazena
překlad:
LUCIANA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 22.10.2000