Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

Dokonalá jízda do kopce i v sále

Všichni víme, že pokud do spinningových hodin zařadíme stoupání, bude naše hodina jak zajímavá, tak efektivní. Jenže pouze hrstka lidí v sále stoupání po technické stránce dokáže zvládnout. Až příliš často „cyklisté“ na trojce ciferníku zatlačí dolů a pak zapomenou zatáhnout dozadu a nahoru. Výsledkem je, že zcela zbytečně plýtvají silami a energií. Proto vám nabízím popis správné techniky stoupání, díky níž si účastníci spinningových lekcí zacvičí na maximum a vy budete mít pořád nabito.

 

Stoupání vsedě

Při nastavení většího odporu můžete úspěšně simulovat jízdu venku v kopcích. Stejně jako u jízdy vsedě je důležité udržet nohy v plynulém kruhovém pohybu. Zpočátku si dejte pozor, abyste to se stoupáním vsedě příliš nepřehnali. Jízdu s větším odporem je nutno do hodin přidávat postupně a po troškách, v závislosti na kondici a dobrém zvládnutí pohybu nohou.

V sále

Zkuste u stoupání pouštět hudbu v mírnějším rytmu. Hodiny se tím zpestří a prospěje to i formování dolních končetin. V průběhu stoupání pak můžete měnit intenzitu odporu i profil kopce. „Vyvezte“ své svěřence do kopce metaforami a přirovnáními. Motivujte je slovy „silný“, „síla“ a „stroj“. Nebojte se jít pro přirovnání i do zvířecí říše (viz níže).

V terénu

Jízda v kopcích.

Technické tipy

 1. Držte se stále za konce rohů.
 2. Pedály tlačte dopředu, ne dolů a soustřeďte se na plynulý pohyb vzad.
 3. Tlačte šlapátko, jako kdyžs si o škrabku odškrabujete bláto z podrážky… prostě využijte své představivosti.
 4. Uvolněte paže. Lokty mějte stále lehce pokrčené a hrudník otevřený.
 5. Postupně zvyšujte odpor.

Stoupání v pedálech

Stejně jako u stoupání vsedě zvyšte odpor při jízdě, ale tentokrát své svěřence pobídněte, aby se při šlapání do kopce zvedli ze sedadla. Při tomto stoupání by se trup měl pohybovat ze strany na stranu a kopíroval by postupné přenášení váhy. Napnutá noha se nikdy nesmí zcela dopnout.

V sále

V terénu

Jízda v kopcích, stoupání v pedálech.

Technické tipy

 1. Zadek by měl celou dobu zůstat těsně nad špičkou sedadla.
 2. Pohyb vychází z nohou, boků a ramen, tělo je neustále orientováno k předním řídítkům. Boky se snažte zvedat - váhu nepřenášejte směrem dopředu, ani se nevytahujte rameny.
 3. Nevytáčejte páteř.
 4. Při sešlápnutí levou nohou jde levá ruka do protipohybu. Totéž na pravé. Váha se tím přenáší přirozeně do stran.
 5. Ramena by měla zůstat nad a současně za řidítky.
 6. Uvolněte se a dýchejte.

Zapojení představivosti

Díky účinnému zapojení představivosti si lidé v sále hodinu daleko víc užijí a vám se navíc podaří výrazně odlišit od zbytku instruktorů. Nabízím vám několik rad na to, jak z vašich hodin spinningu vytvořit nezapomenutelný a jedinečný zážitek. Stačí pár jednoduchých triků.

Slovní pokyny

Určitě se vám jako instruktorovi/instruktorce spinningu vyplatí, pokud zapracujete na slovní instruktáži svých hodin. Cílem je zdokonalit vaše vypravěčské a motivační schopnosti. Do hodiny zapojte co nejvíc smyslů a vjemů.

Poradí vám hudba

Hudba musí evokovat prostředí, které se snažíte v sále navodit. Pokud tedy se chystáte navodit pocit klidné projížďky podél jezera, nepouštějte k tomu africké bubny!

Zůstáváte u popisu cesty?

S popisem cesty si klidně vystačíte, ale pokud chcete, aby hodina byla ještě větší zábava, nic vám nebrání přesunout se do říše vyprávění a příběhů. Jako instruktor(ka) uveďte své výletníky do obrazu, vjeďte do něj s nimi a pak je překvapte. Udělejte z nich třeba pašeráky na lesní stezce, které honí policie nebo naopak policajty na stopě zločince. Představivosti se meze nekladou.

Obrazová fantazie

Další důležitou součástí práce s představivostí je obrazová fantazie. Napomáhá výkonu, zesiluje prožitek a ulevuje od bolesti, strachu nebo pochyb. Čím víc smyslů zapojíte, tím lépe, obrazy pak budou živější a opravdovější. Smysly můžete ještě více stimulovat v kombinaci s jinými koncepty soustředěnými na tělo i mysl současně. Zvýšíte tím rozmanitost.

Ať je jízda barvitá!

Zapojení barevné představivosti má nesčetné využití. Podle momentální potřeby stačí zvolit tu správnou barvu.
Červená: barva síly. Pro motivaci výdrže jste si nemohli vybrat lépe.
Žlutá: radostná barva. Evokujte ji, aby se lidé v sále přestali zabývat těžkostmi nebo negativními myšlenkami.
Modrá: navozuje pocit klidu a míru. Po velkém napětí pomáhá zklidnit.
Zelená: má léčebný účinek. Zapojte ji pro uvolnění a úlevu od bolesti.

Nápady ze zvířecí říše

Když jsme byli malí, hrávali jsme si občas na „Jaké zvíře bys chtěl být?“ Tohoto směru fantazie lze vtipně a účinně využít i při spinningu, jen je třeba si pečlivě vybrat. Zeptejte se svých „cyklistů“, jaké vlastnosti by měli mít, aby jim to co nejlépe jelo. Nechte je vybrat a plasticky si představit zvíře, které je podle nich nejlepším zosobněním vyjmenovaných vlastností (jak fyzických, tak charakterových). Výborně se např. osvědčují velké kočky, orli nebo vlci, kteří vás „v krizi“ dokáží nabudit.

Příklad pokynů:
Dýchejte a uvolněte se. Představte si „své“ zvíře a kdykoli budete v tom příšerném kopci na konci sil, přivolejte ho na pomoc. Jen si všimněte těch zářících očí a té elektrizující ostražitosti. Začněte se na kopec dívat jeho očima. Mějte oči pořád dokořán - začnete cítit, jak se zvětšuje vaše energie, roste vaše bdělost a bystří se instinkty. A jaké má vaše zvíře svaly? Dlouhé, pružné a silné. Vypůjčete si je. Pokuste se vycítit, kde se v něm skrývá rychlost, síla a energie a nechte se jimi prostoupit od hlavy až ke konečkům prstů. Zhluboka dýchejte a uvědomujte si, jak ve vás roste duch a síla vámi zvoleného zvířete. Jeďte, jako byste byli orel přelétající nad pohořím nebo jako silný panter ve skoku anebo jako vůdce vlčí smečky na lovu.

Nebojte se tvořivosti!

Nebojte se motivovat sál k tvořivosti! Motivace fantazie je poměrně nově objevená vlastnost instruktora. Lze si ji vypěstovat a pak s velkým úspěchem používat. Jak povzbudit vlastní tvořivost?

Představivosti a obrazotvornosti se lze naučit a je potřeba je procvičovat. Nikdy se nebojte vyzkoušet je. Pamatujte si, že lidé se nikdy nenaučí všechno, co jim řeknete, ale vždycky si budou pamatovat, jak se díky vám cítili!

Australian Fitness Network
http://www.fitnessnetwork.com.au/
Network Magazine, 9-Aug-2002, Cycling
Excellence Through Climbing and Visualisation , By Joanne Groves
překladová práva vyhrazena pouze pro aerobicMANII
překlad:
LUCIANA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2003 - aerobicMANIA - last modified: 28.1.2003