Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

Aerobikové boty

Jak si kupovat boty na aerobik?

Zde jsou doporučení, které nám nabízí ACE, AFAA a phys.com:

Jaké by měly aerobikové boty být:

Než si koupíte nové boty:

Pořádně si prohlédněte své staré aerobikové boty, protože ty řeknou nejvíc o typu vaší nohy a jak boty opotřebováváte. Pokud máte například sešlapanou podrážku na patě tak, že směřuje ke středu těla, stáčíte nohu příliš dovnitř, když cvičíte. A naopak.

V doporučeních je dále napsáno, že tyto staré boty máme přinést do obchodu, kde je přezkoumáme se specialistou. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nenarazila na prodavače-specialistu (ani v Americe, ani v Česku), můžeme tuto radu vynechat.

Lidé s vysokou klenbou potřebují boty s lepší absorpcí nárazu (shock absorption), než ti s normální klenbou. Nohy s vysokou klenbou také trpí nestabilitou do stran a tím pádem jsou více náchylné k vymknutí kotníku.

A naopak lidé s nízkou klenbou (plochou nohou) mohou mít méně vypolštářování, ale o to více podpěry klenby a kontroly paty.

V obchodě:

Buďte připraveni utratit nejméně 2000 korun za dobrý pár bot. Jsou k výběru boty i za 4,000Kč, což nutně neznamená, že musí být lepší než lacinější značka. Kupujte boty v obchodě s velkým výběrem. Nevěřte slovům, že "bota se rozchodí". Bota, která sedí dobře, by měla být pohodlná hned. Pokud se vám zdá, že bota potřebuje rozchodit, nekupujte ji. Zapamatujte si, ať je značka bot sebevíc populární nebo jak dobře vypadá, nepomůže vám to, pokud se vám udělá puchýř hned první týden jejich používání. Nechte centimetr, nebo velikost ukazováčku mezi koncem vašeho nejdelšího palce na noze a koncem boty.

Pokud máte jednu nohu větší než druhou, kupte si větší velikost. Bota by měla být co nejširší přes nárt, ale bez možnosti klouzání v místě paty. Nebuďte překvapeni, pokud velikost boty nesouhlasí s velikostí vaší nohy. Spousta atletických bot se může lišit až o jednu celou velikost. A můžete narazit na velikostní rozdíly mezi různými modely bot i od stejného výrobce.

Zkoušejte boty na konci dne, kdy je velikost nohy ve svém maximu. Není nezvyklé, pokud se noha zvětší v průběhu dne o polovinu čísla boty.

Další doporučení:

Rozmyslete si dvakrát, pokud chcete změnit značku bot. Pokud jste měli štěstí s určitým typem bot a dobře vám seděly, zůstaňte při nich.

Zapište si stáři bot. Většina atletických bot ztrácí tlumící vlastnost po půl roce nebo po 400 až 600 mílích - podle toho, co přijde dříve - a měly by být vyměněny.

Pokud používáte tenisky více než čtyřikrát týdně, je dobré je vystřídat každých 6 měsíců.

JITKA

zpracováno podle materiálů:Julie Walsh, Shoe guide - 5 key step, Before you buy, www.phys.com ACE, Sneaker Savvy, http://www.acefitness.org/ AFAA, What type of shoes do I need to do aerobics?, http://www.afaa.com/

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 10.9.2000