Tato stránka je vytvořena dle platných standardů jazyka HTML a CSS. Chcete-li ji vidět tak, jak je opravdu navržena, doporučujeme vám nainstalovat prohlížeč, který respektuje platné standardy.

10 mýtů o cvičení

Přestože některé starší pověry o cvičení, jako např. "pro krásu se musí trpět" a "okamžité úbytky váhy" už zapadly prachem, celá řada jiných mylných představ se v myslích široké populace stále ještě drží poměrně pevně. Toto je výběr z notoricky známých mýtů, okomentovaný bohužel ne tak notoricky známými fakty stavějícími na současném výzkumu v oblasti cvičení.

1. Pokud budete cvičit déle a s nižší intenzitou, spálíte víc tuku.

Při cvičení a regulaci množství tuku není zdaleka nejdůležitějším procento energetického výdeje, který při cvičení pochází právě z tukových zásob, ale celkový výdej energie, respektive kolik kalorií se v průběhu fyzické aktivity spálí. Čím rychlejší bude např. vaše chůze, stoupání do schodů či na step nebo běh, tím větší množství kalorií za minutu spálíte. Pokud jste však začátečníci nebo se k pravidelnému cvičení vracíte po určité přestávce, je pro vás udržení vysokého stupně zátěže v průběhu celé pohybové aktivity obtížné a proto na této úrovni nevydržíte cvičit příliš dlouho. Je tedy bezpečnější a užitečnější začít na nižším stupni intenzity a k vyšším výkonnostním úrovním se propracovávat postupně.

2. Pokud nebudete cvičit pořádně a často, je to jen ztráta času.

Tento druh uvažování odrazuje spoustu lidí od toho, aby v pravidelném cvičení pokračovali nebo s ním vůbec začali. Výzkumem se však vždy dokázalo, že jakýkoli pohyb je lepší než pasivita. Prokázalo se, že např. pravidelné procházky nebo zahradničení byť i jen na hodinu týdně snižují riziko srdečních chorob.

3. Jóga je naprosto poklidné a bezpečné cvičení.

Jóga je vynikající forma cvičení, ovšem některé z jejích variací jsou poměrně striktní a náročné jak fyzicky, tak i psychicky. Stejně jako u všech jiných forem cvičení i u jógy platí, že má-li být bezpečná a účinná, neobejdete se bez kvalifikovaného a obezřetného instruktora.

4. Cvičíte-li dostatečně dlouho a intenzivně, dosáhnete toho, oč usilujete.

V tom, jak tělo reaguje na cvičení, ve skutečnosti hraje velkou roli i genetika. Studiemi se prokázalo, že na tentýž cvičební program reagovali různí jedinci nesmírně rozdílným způsobem. Vaše výsledky při budování síly, rychlosti a výdrže se proto mohou podstatně lišit od výsledků ostatních.

5. Cvičení je zaručeně spolehlivou cestou k odbourání všech kilogramů, které chcete shodit.

Stejně jako u jiných vlivů cvičení je i úbytek či přírůstek hmotnosti ovlivněn celou řadou faktorů, včetně stravovacích návyků a genetiky. Na stejný cvičební program nikdy nebudou všichni jeho účastnící reagovat stejným úbytkem váhy. Můžete být aktivní a přesto mít nadváhu. Ovšem navzdory tomu, že vám jen cvičení ideální váhu nezaručí, pravidelná fyzická aktivita je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšné dlouhodobé kontroly hmotnosti.

6. Chcete-li zhubnout, vyhněte se cvičení s prvky posilování, jinak vám naskočí svaly.

Většina odborníků na cvičení je přesvědčena, že jak cvičení zatěžující srdečně cévní soustavu, tak silový trénink jsou pro udržování zdravé hmotnosti přínosem. Posilování vám pomáhá udržovat svalovou oporu a zároveň snižovat procento tělesného tuku.

7. Cvičení ve vodě je určeno hlavně starším nebo zraněným.

Výzkumy z poslední doby prokázaly, že cvičení ve vodě může být velice zajímavou a účinnou metodou zlepšování kondice a snižování hmotnosti. Do svého tréninku jej zahrnují dokonce i špičkoví atleti.

8. Přínos cvičení zaměřeného na tělo i mysl, jako je taj či a jóga, je sporný.

Ve skutečnosti vědeckých důkazů o přínosech těchto druhů cvičení stále přibývá. Např. taj či se ukázalo jako významný pomocník v terapii bolestí spodní části zad nebo vazivové tkáně. Jen namátkou lze z celé řady možných přínosů cvičení mysli i těla uvést kladný vliv na pružnost, rovnováhu, koordinaci, držení těla, sílu a zvládání stresu.

9. Pro lidi s nadváhou cvičení velký přínos mít nebude.

U obézních lidí, kteří pravidelně cvičí, studie naopak zjistily obecně nižší riziko úmrtnosti, než u jedinců se sedavým způsobem života, a to bez ohledu na váhu. Mírným zvyšováním pohybové aktivity si zdravotní stav mohou zlepšovat muži i ženy s naprosto libovolnou hmotností a kondicí.

10. Cvičení doma je sice dobrá věc, ale nejlepším receptem, jak získat kondici, je posilovna.

Z výzkumu vyplývá, že pro některé lidi je zkrátka snadnější zůstat u cvičení doma. Navzdory veškeré propagaci posledních módních cvičebních metod, přístrojů a fitcenter, je tím "nejlepším" cvičením pro vás jedině takové, které budete provádět důsledně.

IDEA. 10 Exercise Myths.
http://www.ideafit.com/ft10myths.htm
překladová práva vyhrazena
překlad:
LUCIANA

názory, připomínky? ==> pište!
© 1999-2002 - aerobicMANIA - last modified: 1.9.2000